Unihokej rozwija się nieustannie od 1986 roku. Wraz z postępem technologicznym pojawia się szansa na coraz większą promocję. #floorball, czyli co?

Unihokej w skrócie

Unihokej najłatwiej porównać do hokeja na lodzie, ale w formie mniej brutalnej i bez łyżew oraz krążka. Na boisku o wymiarach 40 x 20 metrów przebywa łącznie 6 zawodników każdej z drużyn, wraz z bramkarzem, a mecze prowadzone są przez dwóch równouprawnionych sędziów.
Mecze rozgrywane są ważącą 23 gramy plastikową piłeczką o średnicy 76mm wraz z 26 otworami, każdy o średnicy 10mm. Zawodnicy występują w strojach sportowych i posługują się wykonanymi z tworzywa sztucznego kijami. Dopuszczalne jest, aby zawodnicy rozgrywający używali ochraniaczy oraz okularów ochronnych atestowanych przez Międzynarodową Federację Unihokeja (IFF). Bramkarze wyposażeni są w specjalne stroje oraz kaski ochronne, które mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo podczas gry, i w pewnym stopniu, ułatwić interwencje.
Czas gry wynosi 3 x 20 minut, po każdej tercji następuje 10 minut przerwy. Jeżeli mecz musi być rozstrzygnięty, a po 60 minutach gry widnieje wynik remisowy rozgrywa się trwającą 10 minut dogrywkę. Jeżeli rozstrzygnięcie wciąż nie zapada przeprowadza się serię rzutów karnych.

fot. WFC WU19 2014

Unihokej na świecie

Za oficjalny początek unihokeja można uznać rok 1986, w którym założona została Międzynarodowa Federacja Unihokeja (IFF). Pierwszymi krajami wchodzącymi w skład Federacji były Szwecja, Finlandia i Szwajcaria. Polska dołączyła do unihokejowej rodziny w 1997 roku.
Obecnie unihokej jest najbardziej popularny w krajach skandynawskich. W Szwecji licencjonowanych jest 118472 zawodników i zawodniczek, co czyni ten sport najbardziej popularnym zaraz po piłce nożnej, w Finlandii zarejestrowanych jest 51486 osób. Kolejne miejsca zajmują Czechy z liczbą 37804 licencji oraz Szwajcaria - 30299. Najlepsze zespoły wszystkich wymienionych powyżej krajów grają co roku w najbardziej elitarnych klubowych rozgrywkach na świecie – Pucharze Mistrzów.

Unihokej w Polsce

1. Krajowy Zjazd Delegatów Polskiej Federacji Unihoca odbył się 25 lutego 1995 roku. Dwa lata później (1997) podjęto uchwałę o zmianie nazwy na "Polska Federacja Unihokeja - Floorball". W tym samym czasie staliśmy się członkiem Międzynarodowej Federacji Unihokeja (IFF). Rok później odbyły się pierwsze rozgrywki, w których zespoły rywalizowały w dwóch kategoriach: juniorów i seniorów. Również w 1998 roku reprezentacja mężczyzn rozegrała swój pierwszy mecz międzypaństwowy z Łotwą, a 2 lata później, w roku 2000, po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Świata. W roku 2001 swój inauguracyjny występ w Mistrzostwach Świata odnotowała reprezentacja kobiet oraz juniorów.

Największym sukcesem w historii polskiego unihokeja było zajęcie IV miejsca Mistrzostw Świata Kobiet U19 w roku 2008. Turniej rozgrywany był wtedy na halach Wolsztynie, Zbąszyniu i Babimoście. 3 lata później LUKS Nolet Żabi Róg zdobył w Pilźnie (Czechy) Szkolne Mistrzostwo Świata.

W seniorskim unihokeju najwyższą pozycję zajęły kobiet podczas Mistrzostw Świata 2012 w Szwajcarii – VI miejsce, a w kategorii mężczyzn najlepszym miejscem była 9. pozycja w roku 2010 podczas turnieju w Helsinkach i Vantaa (Finlandia).

Najbardziej utytułowanymi polskimi klubami są KS Worwa Szarotka Nowy Targ (mężczyźni) z 11 tytułami Mistrza Polski na koncie oraz Energa Olimpia Osowa Gdańsk (kobiety), która zdobyła złoto 5 razy.

fot. WFC MU19 2013, M.Kuch

#floorball – hashtag łączy rodzinę

Międzynarodowa Federacja Unihokeja (IFF) od kilku lat skutecznie promuje unihokej w internecie używając tzw. hashtagów. Co to takiego i do czego służy?

Hashtag czyli symbol „#” pozwala na założenie pewnego rodzaju „pokoju”. Posługując się nim na Facebook, Twitter czy Instagram od razu odnajdujemy interesującą nas tematykę zdjęć, wpisów i postów. IFF skutecznie promuje „#floorball”. Zależy nam, aby każdy wpis o unihokeju był oznaczony tym symbolem. Nieważne czy robią to federacje, kluby czy poszczególni użytkownicy internetu. Każdy wpis pokazuje jak ogromną rodziną jesteśmy – mówił podczas Mistrzostw Świata Kobiet U19 w 2014 roku w Polsce Sekretarz Generalny IFF, John Liljelund. 

Unihokej wciąż się rozwija. Skuteczna promocja oraz coraz większa popularność na świecie pozwoliła uzyskać możliwość występu na World Games, Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich w 2017 roku we Wrocławiu. Międzynarodowa Federacja Unihokeja (IFF) wciąż podejmuje starania mające na celu wpisanie unihokeja do grona sportów olimpijskich. W roku 2015 MKOl wybierze kandydatów, którzy znajdą się na ostatecznej liście dyscyplin mających szansę na włączenie w program Igrzysk Olimpijskich 2024. 

Polski Związek Unihokeja

W artykule wykorzystano:
www.floorball.org
Rules of the game/Przepisy gry w unihokeja
Przedsłowie Prezydenta IFF
Materiały archiwalne