Szanowni Państwo
W dniu 15 lutego 2024 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Ustawa). Ustawa nakłada obowiązki na pracodawców i organizatorów w zakresie działalności związanej z uprawianiem sportu – art. 21, 22b, 22c Ustawy.
Do 15 sierpnia 2024 roku wszystkie Kluby sportowe prowadzące zajęcia z dzieci zobowiązane są do wdrożenia własnej Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Zarząd Polskiego Związku Unihokeja w dniu 18 lipca 2024 roku przyjął Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz powołał Koordynatora Polskiego Związku Unihokeja ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem w osobie Pana Pawła Kajetanka.
Przygotowany został również dokument dla Klubów (wersja zalecana do wprowadzenia przez Państwa Klubie, aczkolwiek zalecamy dostosowanie jej brzmienia do specyfiki Państwa działalności lub opracowanie własnej).
W wersji dla Klubów wystarczy zamienić frazę „nazwa Klubu” (zaznaczono na czerwono) na właściwą dla Klubu nazwę i wpisać odpowiednie dane w zaznaczone na czerwono miejsca.
Ponadto, zobowiązujemy Państwa do powołanie koordynatorów we wszystkich Państwa organizacjach w celu odpowiedniego wprowadzenia obowiązków wynikających z Ustawy.
Po zapoznaniu z Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem Polskiego Związku Unihokeja należy wdrożyć własną w swoim Klubie, a następnie przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. załącznik nr 1 Polityki Polskiego Związku Unihokeja. Jest to warunek konieczny do uczestnictwa w rozgrywkach prowadzonych przez Związek.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na spotkanie on-line 30 lipca o godz. 21.00 na temat „Wdrożenia Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Klubie”.
Informujemy również, że kontrolę w zakresie wykonywania obowiązków wprowadzenia Polityki ochrony dzieci w klubie sprawuje Wójt, Burmistrz, Prezydent, Starosta, Marszałek, PIP, NFZ.
Ustawa (art.23 i nast.) przewiduje odpowiedzialność karną za:
1. Nieuzyskanie informacji z rejestru lub dopuszczenie osoby figurującej w rejestrach do pracy/działalności - areszt, ograniczenie wolności, grzywna nie niższa niż 1 000 zł
2. Brak standardów ochrony małoletnich - grzywna 250 zł/1000 zł.
Warto zapoznać się z materiałami:
Standardy ochrony dzieci – jak się z nimi zmierzyć?
https://www.youtube.com/watch?v=qCTR3HAv8Y8
Standardy ochrony dzieci – co warto wiedzieć o nowych przepisach?
https://www.youtube.com/watch?v=qdi67A18qF0&t=4s