Reprezentacja Polski Kobiet zajęła VII miejsce w Mistrzostwach Świata w fińskim Tampere!

Rywalizację grupową Polki zakończyły na III miejscu ulegając znacznie wyżej notowanym drużynom z Finlandii oraz Szwajcarii. Jak się później okazało obydwie z tych ekip walczyły o miejsca medalowe. Zwycięstwo, które w założeniu było gwarantem spokojnego awansu do ćwierćfinału odnotowaliśmy zaś nad Norweżkami. 

Czytaj więcej w artykule Mamy historyczne zwycięstwo na MŚ! Polska - Norwegia 4:2 oraz Dobry mecz przeciwko kandydatkom do Mistrzostwa

Skróty meczów fazy grupowej
ze Szwajcarią z Norwegią z Finlandią

Pierwszym rywalem naszej drużyny w fazie play-off były Rosjanki - drugi zespół grupy D. Dzięki dobrej i pewnej grze na konto naszego zespołu powędrowało kolejne zwycięstwo. W ćwierćfinale przyszło zmierzyć się z kolejnym kandydatem do medalu, Czechami.

Czeszki, jak na IV zespół poprzednich Mistrzostw przystało, nie pozwoliły nam na kolejną radość, choć po I tercji pewnie wielu kibiców liczyło na dobry wynik. Ostatecznie musieliśmy uznać wyższość rywalek z południa 2-8. W tym momencie wiadomym było, że najwyższe możliwe miejsce to 5. pozycja.

O awans do meczu o V miejsce zmierzyliśmy się z drużyną Niemiec. Niestety, piątek nie był dobrym dniem naszego zespołu. Dopadła nas niemoc strzelecka i pomimo aż 112 strzałów oddanych na bramkę rywalek, nie udało się zwyciężyć. Niemki, co powodowało, że łzy porażki były jeszcze bardziej gorzkie, wykorzystały jednak swoje wszystkie okazje i przy raptem 8 strzałach, zdobyły 5 bramek, pokonując nas 5-2. Ogromna ambicja oraz wola walki Polek nie wystarczyły, aby móc walczyć o historyczną pozycję. 

Ostatniego dnia Mistrzostw w pojedynku o VII miejsce przyszło nam rywalizować ze Słowacją, która dzień wcześniej uległa po bardzo zaciętym meczu dopiero po rzutach karnych ekipie z Łotwy. Pojedynek ze Słowacją był bardzo wyrównany i niemniej zacięty niż ich wcześniejszy mecz. Szczęście jednak oraz wola walki były tym razem naszym sprzymierzeńcem, co pozwoliło odnieść zwycięstwo 2-0 i zająć VII miejsce Mistrzostw Świata A.D. 2015. Nie można jednak w przypadku tego spotkania nie dostrzec ogromnej zasługi polskiej bramkarki Agaty Kownackiej, która momentami dwoiła się i troiła, aby zatrzymać strzały rywalek. Łącznie interweniowała aż 26 razy, nie dając się pokonać ani razu! 

Polska bramkarka Agata Kownacka może się także pochwalić najlepszym procentem skuteczności wśród wszystkich bramkarzy Mistrzostw! Nasza reprezentantka zagrała w 7 meczach i dzięki swojej znakomitej postawie uzyskała niemal 95% skuteczność! Niestety, nawet tak dobry wynik nie pozwolił na załapanie się do drużyny ALL STARS, w której miejsca niemal od zawsze zarezerwowane są dla krajów z TOP 4. 

Występ Reprezentacji Polski można zaliczyć do udanych, choć po dobrym spotkaniu przeciwko Finkom z pewnością apetyty były rozbudzone na wyższą pozycję. Niemki, które do tej pory nie sprawiały nam trudności wykorzystały nasz słabszy dzień w ofensywie i zabarykadowały swoją bramkę klasycznym "autobusem". Pojedynek ze Słowacją, choć przez wielu mógł być traktowany jako "spotkanie pocieszenia" pokazał, że nasza drużyna była przygotowana do tego turnieju bardzo dobrze i zasłużenie sięgnęła po siódmą pozycję. Dzięki temu ostatniemu zwycięstwu, dziewczyny mogły schodzić z boiska z podniesioną głową. 

Skróty meczów fazy play-off
z Rosją z Czechami z Niemcami ze Słowacją

Mistrzem Świata 2015 została Szwecja, która pokonała w finale po serii rzutów karnych Finki 5-4. Brąz powędrował do Szwajcarek, które nie bez problemów uporały się z Czeszkami dokładnie w takim samym stosunku bramkowym.
Na uwagę zasługuje jednak spotkanie półfinałowe pomiędzy Finlandią i Czechami, gdzie sekundy dzieliły kibiców od ogromnej sensacji. Gdy Czeszki, grając w szóstkę bez bramkarza strzeliły na 19 sekund przed końcem bramkę na 3-3 wydawać się mogło, że dogrywka jest już nieunikniona, a podczas tej części gry możliwe jest wszystko. Finki jednak się nie poddały i na 6 sekund przed końcem meczu oddały strzał, który trafił w bandę za bramką rywalek. Na nieszczęście Czeszek, ich bramkarka interweniowała tak niefortunnie, że 3 sekundy przed końcową syreną wepchnęła piłkę do własnej bramki, dając w ten sposób awans drużynie gospodyń!

ALL STARS Mistrzostw Świata 2015:

Bramkarz: Jonna Mäkelä (Finlandia)
Obrońcy: My Kippilä (Finlandia), Sanna Scheer (Szwecja)
Atakujący: Anna Wijk (Szwecja), Corin Rüttimann (Szwajcaria), Alisa Pöllänen (Finlandia)

MVP turnieju wybrano Szwedkę Annę Wijk.

Klasyfikacja końcowa:

  Reprezentacja
1. Szwecja
2. Finlandia
3. Szwajcaria
4. Czechy
5. Łotwa
6. Niemcy
7. Polska
8. Słowacja
9. Norwegia
10. Dania
11. Rosja
12. Australia
13. USA
14. Holandia
15. Japonia
16. Singapur