Zakończyły się Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 19 w fińskim Lahti. Polska zakończyła je na 6. miejscu. Mistrzyniami Świata zostały Szwedki.

Turniej w Finlandii rozpoczął się od fazy grupowej. W niej Polki mierzyły się z gospodyniami turnieju - Finkami, Norweżkami oraz - wspominanymi już triumfatorkami całej imprezy - Szwedkami.

Mecz inaugurujący MŚ Polki rozpoczęły wręcz fantastycznie i po 4 minutach wygrywały 1:0. Niestety, potem to gospodynie doszły do głosu i sukcesywnie od 1. tercji budowały swoją przewagę. Finalnie mecz zakończył się wygraną Finek 8:2.

Kolejnego dnia Reprezentantki Polski skrzyżowały kije z Norweżkami. Tutaj również byliśmy świadkami wręcz piorunującego rozpoczęcia, bowiem po 15 minutach nasze zawodniczki prowadziły już 4:0. Pierwsza odpowiedź Norwegii przyszła dopiero w 41. minucie, ale za to wlała ona w serca rywalek wiarę w odwrócenie losów spotkania. Ważyły się one aż do ostatniego gwizdka, bowiem trzecia tercja była istnym rollercoasterem. Finalnie ostatnie 8 minut Polki broniły prowadzenia 6:5 i dzięki świetnej grze w defensywie zwycięstwa z rąk już nie wypuściły.

Na zakończenie zmagań grupowych podejmowaliśmy faworytki całego turnieju. Na boisku nie było jednak widać wyraźnej dominacji Szwecji, a przynajmniej nie przez pierwsze 2 tercje, po których na tablicy wyników widniał wynik 3:0 dla "Trzech Koron". Na dodatek na początku trzeciej odsłony Polki, dzięki zdobyciu 2 bramek doprowadziły do wyniku 2:4 i nie dawały za wygraną. Niestety pod koniec aktualne Mistrzynie Świata dopięły swego i finalnie zwyciężyły 9:2 - tym samym wygrywając też grupę B. Polki finalnie zakończyły zmagania w tej fazie na 3. miejscu.

3 0 6-25 0 0 3

Zajęcia trzeciego miejsca w grupie oznaczało, że nazajutrz (sobota) nasze zawodniczki zmierzą się z Reprezentacją Słowacji (3. zespół grupy A) o 5. miejsce w końcowej klasyfikacji Mistrzostw Świata. Nasze południowe sąsiadki chciały obronić wynik wywalczony przed dwoma laty w Katowicach, a Polki - odzyskać utraconą wtedy piątą lokatę na świecie.

Mecz ze Słowacją tym razem znakomicie rozpoczął się dla naszych rywalek, które po pierwszej odsłonie prowadziły 5:2. W kolejnych minutach Polki z całych sił goniły wynik, choć po zdobyciu kolejnych bramek przez biało-czerwone, Słowaczki dokładały też swoje trafienia. Ostatecznie jednak nasze waleczne Reprezentantki doprowadziły do wyrównania i w 53. minucie mieliśmy 8:8! Wtedy rozpoczęła się zagorzała walka obu ekip o zdobyciu tego jednego, decydującego trafienia. Na nieszczęście dla Polek, należało ono do rywalek. W 57. minucie Słowaczki trafiły do siatki biało-czerwonych po raz dziewiąty i zapewniły sobie tym samym 5. miejsce na świecie.

Wynik meczu o 5. miejsce:

Słowacja - Polska 9:8 (5:2, 2:3, 2:3)

Na wyniku spotkania w dużym stopniu zaważyła pierwsza tercja, w której Słowaczki szybko strzeliły nam 5 bramek. Jestem jednak dumna z drużyny, że podniosłyśmy się z tego niekorzystnego wyniku i wyrównałyśmy stan meczu. Ta porażka oczywiście boli, ale jest też cenną lekcją na przyszłość dla wszystkich z nas. Kibicom, w imieniu drużyny, dziękuję za fenomenalny doping! - powiedziała po ostatnim meczu Maja Słonina, atakująca Reprezentacji Polski WU19.

Całe Mistrzostwa Świata zakończyły się zwycięstwem Szwecji. "Sverige" w finale pokonały drużynę Finlandii 4:2, tym samym broniąc tytułu wywalczonego przed dwoma laty na turnieju w Katowicach.

Statystyki z całego turnieju można sprawdzić w aplikacji IFF, a zdjęcia i filmy z występów naszych Reprezentantek zobaczyć na Facebooku oraz Instagramie Polskiego Unihokeja.

Najnowsze wiadomości z Mistrzostw Świata WU19 2024 znajdziecie z kolei na stronie https://www.wfclahti2024.fi.

Sponsorem Reprezentacji Polski w Unihokeju jest firma Tempish (TEMPISH Polska) oraz firma CATRINA Puchary.

Wyjazd na MŚ dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki (Ministerstwo Sportu i Turystyki).