W serii “Kadrowe podsumowania roku” pochylamy się nad tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w każdej z 4 podstawowych kadr narodowych unihokeja: żeńskiej, męskiej, żeńskiej U19 oraz męskiej U19. Tym razem przedstawiamy kilka kluczowych informacji na temat Reprezentacji Polski Kobiet.

Fot. SportowePodhale.pl / Andrzej Pabian

Reprezentacja Polski Kobiet w minionym roku nie przygotowywała się do imprezy mistrzowskiej, więc był on też mniej intensywny. Najbliższe Mistrzostwa Świata odbędą się dopiero w tym roku, 2-10 grudnia w Singapurze. Poprzedzą je Eliminacje do MŚ - Polska rozegra je we Włoszech w terminie 31 stycznia - 4 lutego (w grupie z Czeszkami, Włoszkami, Węgierkami i Francuzkami).

 

Tymczasem spójrzmy na minione 12 miesięcy. Zacznijmy od garści statystyk. Oto jak wyglądała selekcja zawodniczek w 2022 r.:

 • 34 zawodniczki zostały przetestowane, ich średnia wieku to 20 lat i 10 miesięcy;
 • 49 zawodniczek otrzymało zaproszenia na konsultacje w strukturze:
  • 43 zawodniczki ze wszystkich klubów Ekstraligi Kobiet,
  • 6 zawodniczek z lig zagranicznych,

w tym:

 • 4 bramkarki,
 • 16 obrończyń,
 • 29 napastniczek.

 

A tak wyglądał reprezentacyjny kalendarz w Kadrze Narodowej Kobiet w minionym roku:

 

Konsultacja Kadry Narodowej Kobiet w Nowym Targu

30.09-02.10.2022 r.

Na konsultację powołano 17 zawodniczek. Kadra odbyła trening oraz dwa mecze towarzyskie z seniorską kobiecą reprezentacją Słowacji.

 

Konsultacja Kadry Narodowej Kobiet w Czerwieńsku

01-04.12.2022 r.

Na konsultację powołano 27 zawodniczek. Kadra odbyła 7 jednostek treningowych, w tym test wydolnościowy oraz mecz testowy z drużyną KS BIF Lokomotiv Czerwieńsk.

Głównym zadaniem spotkań był przegląd zawodniczek z szerokiej Kadry. Podczas zgrupowań sprawdzono umiejętności boiskowe i możliwości fizyczne zawodniczek w warunkach intensywnego treningu oraz krótkiego okresu regeneracji. 

 

Podsumowanie i plany na przyszłość

Wśród selekcjonowanych zawodniczek aż 34 nigdy nie miały okazji reprezentować Reprezentacji Polski na żadnej imprezie międzynarodowej. Wskazuje to na nieodwracalny proces zmiany generacyjnej w Reprezentacji, bowiem na liście kandydatek do Kadry Narodowej, spośród zawodniczek, które zdobywały:

 • 7. miejsce na mistrzostwach świata w Helsinkach w 2015 r. - pozostało 5 zawodniczek
 • 7. miejsce na mistrzostwach świata w Bratysławie w 2017 r. - pozostało 6 zawodniczek
 • 5. miejsce na mistrzostwach świata w Neuchatel w 2019 r. - pozostało 8 zawodniczek
 • 5. miejsce na mistrzostwach świata w Uppsali w 2021 r. - pozostało 14 zawodniczek

Po odejściu wieloletniej kapitanki Agaty Plechan, nową kapitanką reprezentacji Polski została Malwina Zagórska. Jej debiut z opaską przypadł jeszcze na mecze w 6 Nations Floorball Challenge w 2021 r., jednak jako nominowana kapitanka Reprezentacji Polski Malwina wyprowadziła drużynę w ostatnich meczach towarzyskich w reprezentacją Słowacji, przy okazji strzelając bramkę. Malwina gra z orzełkiem na piersi od 2017 r.

W październikowych meczach towarzyskich z reprezentacją Słowacji w seniorskiej kadrze zadebiutowało aż 9 zawodniczek. Martyna Grądzka, Liwia Malinowska, Maria Szymańska oraz Ewelina Nowaczyk zdobyły swoje pierwsze punkty w narodowych barwach.