Mistrzostwa Świata we własnym kraju? W polskim unihokeju nie zdarza się to często, choć żeńskie reprezentacje juniorek miały już okazję doświadczyć tego 3-krotnie. Ostatnio w zeszłym roku w Katowicach. 

Fot. Cesky Florbal, IFF Flickr, Floorball Frames

Zobacz jak przebiegała droga Kadry Narodowej prowadzonej przez trenerkę Annę Raczkowską i trenera Jakuba Ambrosiewicza do najważniejszego turnieju juniorek na arenie międzynarodowej.

 

Pierwsze zgrupowanie

Gdynia, 5-7.11.2021 r. 

Podczas pierwszego spotkania Kadry pod wodzą nowego sztabu szkoleniowego postawiono przede wszystkim na selekcję zawodniczek. Spośród około 50 osób zaproponowanych przez trenerów klubowych, wybrano 36, które wzięły udział w zgrupowaniu. 

Pierwsze spotkanie obejmowało różnego rodzaju testy specjalistyczne, przedstawienie podstawowych założeń taktycznych oraz gry sparingowe, mające na celu odpowiednią selekcję zawodniczek pod kątem kadry na Mistrzostwa Świata.

 

Drugie zgrupowanie

Gdynia, 4-6.01.2022 r.

W drugim spotkaniu Kadry wzięła udział już bardziej wyselekcjonowana grupa 25 zawodniczek. Postawiono na bardziej szczegółowe ćwiczenia taktyczne, zajęcia integracyjne, testy (powtarzane regularnie co zgrupowanie) oraz dopasowanie składu do taktyki.

 

Międzynarodowy turniej U19 Kutna Hora 2022

Kutna Hora - Czechy, 21-24.04.2022 r.

 

Wyjazd na turniej poprzedziła konsultacja we Wrocławiu. W tej akcji kadrowej wzięły udział 22 zawodniczki. Składała się ona z dwóch meczów sparingowych z juniorskimi kadrami Czech i Słowacji. Podczas pierwszych międzynarodowych meczów tej Kadry, sztab szkoleniowy mógł sprawdzić w praktyce założenia taktyczne i zachowania zawodniczek oraz na podstawie osiągniętych rezultatów wyciągnąć wnioski do dalszej pracy przed mistrzostwami.

 

Trzecie zgrupowanie

Człuchów, 16-19.06.2022 r.

W trzecim zgrupowaniu ponownie uczestniczyło 25 osób. Było ono ostatnim spotkaniem kadry przed wakacjami. Po jego zakończeniu reprezentantki otrzymały od sztabu szkoleniowego rozpiskę posezonowych, letnich treningów przygotowawczych - tak, by w jak najlepszej formie podejść do Mistrzostw Świata w Katowicach.

 

Międzynarodowy turniej Czech Open 2022

Praga - Czechy, 10-14.08.2022 r.

Ostatnim elementem przygotowań do czempionatu globu był odbywający się 2 tygodnie wcześniej międzynarodowy turniej Czech Open. W Reprezentacji Polski wystąpiła wtedy już finałowa 20-tka, powołana do kadry na Mistrzostwa Świata. Głównym celem występów był powrót zawodniczek do rytmu meczowego po wakacyjnej przerwie oraz zyskanie dodatkowego doświadczenia gry na arenie międzynarodowej.

 

Mistrzostwa Świata U19 Juniorek 2022

Katowice - Polska, 31.08-04.09.2022 r.

 

Podczas Mistrzostw Świata nasza kadra mierzyła się w grupie ze Szwajcarią, Finlandią i Niemkami. Po cichu liczono na historyczny sukces sprzed 4 lat i pokonanie Szwajcarii, ale niestety - zarówno z Helwetkami, jak i Finkami (oba zespoły wyżej notowane) doznaliśmy porażek. Wygrana 7:1 z Niemkami pozwoliła nam jednak na awans do meczu o 5. miejsce w końcowej klasyfikacji. W nim nasza Reprezentacja zmierzyła się ze Słowaczkami. Po bardzo zaciętym pojedynku, niestety to nasza południowe sąsiadki okazały się lepsze, wygrywając 5:4. 

 

Podsumowanie

W tym roku Reprezentacja Polski Juniorek U19 powtórzyła wynik sprzed roku, kiedy to w szwedzkiej Uppsali również zajęła 6. lokatę. Czasu na przygotowanie do kolejnego czempionatu globu było więc mniej, ale rezultat nie był gorszy. Wynik ten należy więc uznać za dobry.

Rok czasu na przygotowanie do imprezy mistrzowskiej nie jest bardzo długim okresem, ale i tak udało się go wykorzystać na 100% możliwości - przekonuje trenerka Kadry, Anna Raczkowska. - W przyszłości z pewnością będziemy chcieli rozegrać więcej międzynarodowych meczów kontrolnych, bliższych poziomowi Mistrzostw Świata. Wszystko po to, by zawodniczki przyzwyczaiły się do wyższego tempa gry. W Katowicach był widoczny stres u debiutujących zawodniczek, ale pragnę podkreślić, że dziewczyny i ich zapał oraz zaangażowanie były widoczne cały czas i mam nadzieję, że zostanie to z nimi na kolejne lata i przełoży się też na owocną grę w kadrze seniorskiej.

Na końcu dziękujemy wszystkim zaangażowanym w całą, roczną pracę z Reprezentacją:

  • Trenerom: Annie Raczkowskiej i Jakubowi Ambrosiewiczowi;
  • Menadżerce: Marioli Szarmach;
  • Fizjoterapeucie/Trenerowi przygotowania motorycznego: Damianowi Luniewskiemu;
  • oraz wszystkim zawodniczkom, uczestniczącym w zgrupowaniach i turniejach na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

Za nami przyjemny, natomiast pracowity czas, wszystko działo się bardzo szybko. Patrząc w przyszłość, z perspektywy przygotowań powinniśmy położyć większy nacisk na rywalizację międzynarodową (sparingi, mecze towrzyskie, turnieje), aby grać na poziomie zbliżonym do Mistrzostw Świata, jeżeli chcemy myśleć o podjęciu rywalizacji z drużynami z upragnionego "TOP 4". Jako sztab U19, wciąż jesteśmy ambitnym i chętnym do działania zespołem, więc mam nadzieję, że przełoży się to na dobrą przyszłość. Najważniejsze na teraz jest dbanie o własne podwórko, ligę oraz zawodniczki. Podnosząc umiejętności i stwarzając jak najlepsze warunki w klubach dla naszych zawodniczek, mamy realny wpływ na wyższy poziom Reprezentacji - podsumowuje Anna Raczkowska.