W serii “Kadrowe podsumowania roku” pochylamy się nad tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w każdej z 4 podstawowych kadr narodowych unihokeja: żeńskiej, męskiej, żeńskiej U19 oraz męskiej U19. Dziś pod lupę bierzemy Reprezentację Polski Mężczyzn.

W 2022 roku, podobnie jak w poprzednich kilku latach, Kadrę prowadził czeski duet trenerów: Jan Holovka i Libor Hrcek. Ten rok był dla tej Reprezentacji o tyle wyjątkowy i wymagający, że miała ona za zadanie przygotować się do dwóch imprez mistrzowskich dosłownie rok po roku, w międzyczasie rozgrywając jeszcze Eliminacje. Na dodatek na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy Kadra ta uległa bardzo mocnemu odmłodzeniu. 

Jak to wyglądało chronologicznie oraz z jakim wynikiem zakończył się ten rok?

 

Mistrzostwa Świata 2020

Helsinki, Finlandia (grudzień 2021 r.)

W grudniu 2021, czyli rok później, niż zakładano pierwotnie, odbył się czempionat globu w Finlandii, w Helsinkach. Przyczyną takiego obrotu spraw była pandemia koronawirusa, która uniemożliwiła rozegranie mistrzostw w roku 2020. Na MŚ w Helsinkach Reprezentacja Polski Mężczyzn zajęła finalnie 11. miejsce, pokonując w ostatnim meczu Kanadę 6:5 po rzutach karnych.

 

Zgrupowanie przed wylotem na Eliminacje

Katowice, Polska (20-22 maja 2022 r.) 

Bezpośrednio po zakończeniu sezonu ligowego 2021/2022 odbyło się zgrupowanie Kadry w Katowicach. Wśród powołanych znalazło się 17 zawodników, których trenerzy nominowali do Reprezentacji Polski na Eliminacje w Koceni (Łotwa). Ćwiczono przede wszystkim najważniejsze założenia taktyczne przed turniejem eliminacyjnym.

 

Eliminacje do MŚ w Zurychu

Koceni, Łotwa (25-28 maja 2022 r.)

Pół roku po zakończonych mistrzostwach w Finlandii, Reprezentacja Polski Mężczyzn udała się na turniej eliminacyjny na Łotwę. Podczas imprezy testowano nowy format gry: 3x15 minut, a w składzie mogło się znaleźć maksymalnie 17 zawodników i 5 członków sztabu szkoleniowego. Już wtedy, w porównaniu z MŚ w Helsinkach, skład Kadry sporo się zmienił, pojawiło się też wiele młodych twarzy. Zabieg ten przyniósł pozytywne efekty w postaci zajęcia 3. miejsca w grupie eliminacyjnej i wywalczenia awansu na Mistrzostwa Świata 2022 w szwajcarskim Zurychu.

 

6 Nations Floorball Challenge, turniej towarzyski

Weissenfels, Niemcy (30 września - 2 października 2022 r.)

Jednym z kluczowych punktów przygotowań do imprezy mistrzowskiej w Szwajcarii, był międzynarodowych Turniej 6 Narodów w Niemczech. Licząca wtedy 18 zawodników Reprezentacja Polski (15 zawodników z pola, 3 bramkarzy) stanowiła większość graczy powołanych później na czempionat globu w Zurychu. W Weissenfels nasza Kadra mierzyła się z wyżej notowanymi: Niemcami (3:9), Norwegią (2:5), Słowacją (0:10), Danią (3:1) i Łotwą (3:5). Uwidocznił się wtedy drzemiący w tej młodej Kadrze potencjał, ale także to, co należało dopracować na kolejnym zgrupowaniu.

 

Zgrupowanie przed wylotem na MŚ

Katowice, Polska (28-30 października 2022 r.)

Na ostatnie zgrupowanie w tym roku kalendarzowym powołano finałową 20-tkę, którą trenerzy nominowali do Reprezentacji Polski na czempionat globu w Szwajcarii. Podczas zgrupowania największy nacisk położono na ćwiczenie w grze założeń taktycznych oraz finalizację akcji ofensywnych.

 

Mistrzostwa Świata 2022

Zurych, Szwajcaria (5-13 listopada 2022 r.)

Ostatnią i najważniejszą akcją kadrową tego roku były oczywiście Mistrzostwa Świata w Zurychu. Nasza Reprezentacja była tam jedną z najmłodszych, o ile nie najmłodszą (średnia wieku: 22 lata, 5 miesięcy i 12 dni) spośród 16 drużyn-uczestników. 

Na dodatek, podczas imprezy nie oszczędzały ją też urazy i różne absencje, które eliminowały lub utrudniały grę u takich zawodników jak Michał Skura, Michał Sieńko, Alexander Dahlstrom, Lucas Dahlstrom, Łukasz Widurski, czy Mateusz Turwoń. Mimo to, cała Kadra trzymała się mocno razem i w każdym spotkaniu walczyła z całych sił o jak najlepszy rezultat. Finalnie pozwoliło to na wygranie 2 z 3 meczów w grupie, a następnie 1 meczu w fazie pucharowej (zwycięstwo w meczu o 11. miejsce z Kanadą - 8:7 po dogrywce). 

 

Podsumowanie

Cel powtórzenia wyniku sprzed roku został więc zrealizowany, choć oczywiście ambicje Reprezentacji były wyższe (powtórzenie historycznego wyniku i zajęcie 9. miejsca lub jeszcze lepiej - awans do TOP 8). Biorąc jednak pod uwagę fakt bardzo dużej liczby zmian personalnych w Kadrze na przestrzeni zaledwie 12 miesięcy, jak i niezbyt długi czas na przygotowania pomiędzy MŚ w Helsinkach, a tymi w Zurychu, wynik Reprezentacji należy uznać za naprawdę dobry.

Z tego miejsca pragniemy raz jeszcze podziękować wszystkim zaangażowanym w całą, roczną pracę z Reprezentacją:

  • Trenerom: Janowi Holovce i Liborowi Hrckowi;
  • Menadżerowi: Michałowi Karskiemu;
  • Fizjoterapeucie: Bartoszowi Kubińskiemu;
  • oraz wszystkim zawodnikom, uczestniczącym w zgrupowaniach i turniejach na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

Szczególnie dziękujemy duetowi trenerskiemu - Janowi Holovce oraz Liborowi Hrckowi, dla którego był to ostatni rok pracy z Reprezentacją Polski.

Po ponad 6 latach współpracy, kończy się pewien etap dla Kadry Mężczyzn. Przez ten czas, Reprezentacja sukcesywnie utrzymywała lub polepszała swój wynik w klasyfikacji końcowej Mistrzostwa Świata:

  • 2016 Ryga - 13. miejsce
  • 2018 Praga - 13. miejsce
  • 2020 Helsinki - 11. miejsce
  • 2022 Zurich - 11. miejsce

- Chciałbym serdecznie podziękować zarówno Janowi, jak i Liborovi za ich ogromny wkład oraz zaangażowanie w pracę z naszą narodową drużyną. Jestem przekonany, że ich wiedza, doświadczenie oraz zaszczepienie pozytywnych bodźców w zawodnikach Reprezentacji Polski będzie owocować również w przyszłości - mówił w listopadzie Prezes Polskiego Związku Unihokeja, Janusz Sternicki.

Panowie trenerzy - dziękujemy!