Po 3 latach przerwy, tytuł Mistrzowski powrócił do Babimostu - Fenomen wygrał ligę juniorów starszych!

Turniej finałowy rozegrano w Babimoście w dniach 6-7 kwietnia. Do jednego z najbardziej popularnych ośrodków młodzieżowego unihokeja w Polsce (hala Olimpia w Babimoście) zjechały się 4 drużyny: UKS Bankówka Zielonka, ULKS Józefina, I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski oraz oczywiście gospodarz - UKS Fenomen Babimost.

Pierwszego dnia rozegrano mecze półfinałowe. Oba niestety bez większej historii, bowiem zarówno Bankówka, jak i Fenomen bardzo szybko i bardzo wysoko rozprawili się ze swoimi rywalami. Zielonka zwyciężyła aż 11:1, mogąc m. in. sprawdzić w bramce aż 3 golkiperów. Babimost z kolei, niesiony dopingiem swoich fanów i przy znakomitej dyspozycji w bramce Dominika Piątyszka, systematycznie powiększał swoją przewagę, wygrywają po pierwszej tercji 4:1, po drugiej 9:2 i na koniec meczu notując zwycięstwo 13:3.

Data i godzina spotkania: 06.04.2019 r., godz. 19:00

Inaczej niż w półfinałach, było w spotkaniach o medale. Tu zarówno w meczu o 3. miejsce, jak i w finale o zwycięstwie decydowała 1 bramka.

W pojedynku o "brąz" zmierzyli się zawodnicy z Józefiny i Gorzowa. Lepiej zaczęli ci drudzy, bowiem po pierwszej tercji prowadzili 2:0. Na początku drugiej odsłony powiększyli swoją przewagę (3:0) i taki też wynik utrzymał się aż do końca tej części gry. W trzeciej tercji "obudził się" zespół Józefiny i w 48. minucie nagle zrobiło się już tylko 2:3! ULKS próbował pójść za ciosem, ale w 54. i 55. minucie Mateusz Bronisz z Gorzowa 2-krotnie pokonał bramkarza swoich przeciwników i ponownie dał swojej drużynie 3-bramkową przewagę. Józefina nie dawała jednak za wygraną i chwilę później trafiła do "sieci" po raz trzeci, a na 47 sekund przed końcem trzeciej odsłony zdobyła bramkę kontaktową. Niedługo potem wzięła czas i podjęła próbę wyrównania. Niestety dla ULKS - na to nie wystarczyło już czasu. Triumfował Gorzów!

Mecz o 3. miejsce
ULKS Józefina VS I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski

4:5
(0:2, 0:1, 4:2)

Data i godzina spotkania: 07.04.2019 r., godz. 9:00
Miejsce spotkań: Hala Olimpia w Babimoście

W wielkim finale babimojskiego Turnieju Finałowego Juniorów Starszych stanęli naprzeciw siebie gracze, którzy bardzo dobrze znają się z występów w Kadrze Narodowej U19. Taki zestaw drużyn w walce o złoty medal nie był więc dziełem przypadku.

Poziom wyszkolenia zawodników obu drużyn był zresztą widoczny już od samego początku tego spotkania. Lepiej zaczął Babimost, który w 9. minucie objął prowadzenie. Fenomen świetnie się bronił, ale Zielonka również na wiele nie pozwalała. Warto także zaznaczyć, że w obu bramkach bardzo dobre zawody rozgrywali Adam Szczęsny (89,47% skuteczności) i Dominik Piątyszek (93,02% skuteczności). Wszystkie te czynniki złożyły się na to, że pierwsza tercja zakończyła się wynikiem 1:0.

W drugiej części gry do siatki trafił Dawid Szefner i Tomasz Liberek z Babimostu, powiększając przewagę swojego zespołu do aż 3 bramek. Zielonce nie udało się odpowiedzieć ani jednym trafieniem.

Prawdziwe emocje rozpoczęły się w samej końcówce trzeciej tercji! Najpierw w 55. minucie na 4:0 trafił Szefner i wydawało się, że sprawa mistrzostwa jest już przesądzona, ale 55 sekund później sygnał do ataku swojej drużynie dał Jan Rydzewski, który w końcu przełamał Piątyszka. Niedługo potem, w 58 minucie i 1 sekundzie na 2:4 trafił Jachacy, a na 14 sekund przed końcem Jakub Miętki! Nagle, w ciągu 4 minut od stanu 0:4 zrobił się nam 3:4 i kibice w Babimoście mocno wstrzymali oddech. "15 sekund - to dużo czasu!" - brzmiały pewnie w głowach słynne słowa Bogdana Wenty. I rzeczywiście, Zielonka ruszyła do ataku. Niestety - szybko został on rozbity przez Fenomen i po wybiciu piłki z własnej tercji kilka sekund później, Babimost rozpoczął mistrzowską fetę!