W minioną sobotę w Zielonce poznaliśmy najlepsze drużyny polskiej Ekstraligi. Wśród pań triumfowała Olimpia Osowa Gdańsk, a wśród panów Górale z Nowego Targu.

Zadecydowała trzecia tercja

Sobotni dzień rozpoczęliśmy od pojedynku Góralki - Trzebiatów, decydującym o brązowym medalu Salming Ekstraligi Kobiet.

Początek należał do Trzebiatowa, które pokusiło się o kilka groźnych akcji, ale na posterunku była Klaudia Jachymiak. W odpowiedzi nowotarżanki ruszyły do ataku i niedługo potem objęły prowadzenie 1:0. Jedynka Trzebiatów zdołała jednak wyrównać i na pierwszą przerwę zawodniczki schodziły z remisem 1:1.

Po zmianie stron Trzebiatów mocniej zaatakował, ale to nowotarżanki kilka razy wychodziły na prowadzenie (kolejno: 2:1, 3:2 i 4:3). Ostatecznie druga odsłona zakończyła się zwycięstwem Góralek 3:2 (w całym meczu 4:3).

O losach spotkania zadecydowała trzecia tercja. Trzebiatów szybko doprowadził do wyrównania (41. sekunda), a następnie wyszedł na prowadzenie 5:4. Góralki goniły zaciekle wynik, ale Jedynka w odpowiedzi karciła je skutecznymi kontrami lub wykorzystywała przewagi po dość dyskusyjnych wykluczeniach oraz mądrze się broniła. Ostatecznie nowotarżankom nie wystarczyło już sił, ani czasu na wyrównanie i to zawodniczki znad morza po końcowym gwizdku rozpoczęły świętowanie zdobycia brązowego medalu Mistrzostw Polski!

Kolejny w historii piorunujący finisz Zielonki, waleczna Olimpia

W drugim meczu o 3. miejsce, tym razem wśród panów, byliśmy świadkami Derbów Mazowsza. Hala OKiS w Zielonce szczelnie wypełniła się fanami MUKS Zielonka i Olimpii Łochów, a zaraz potem rozpoczęliśmy drugie tego dnia widowisko!

Jako pierwsi na listę strzelców wpisali się łochowianie. Po 11 minutach prowadzili już 2:0 i wydawało się, ze mogą skutecznie kontrolować przebieg spotkania. Tymczasem MUKS szybko wziął się za odrabianie strat i jeszcze przed pierwszą przerwą doprowadził do wyrównania (2:2).

Na początku drugiej odsłony gospodarze szybko objęli prowadzenie 3:2 dzięki Filipowi Łukaszewskiemu, ale w połowie tercji wyrównał Karol Miszczuk. O medalu miała więc zadecydować trzecia część gry.

Gospodarzy dzielnie wspierali zagorzali fani z "Sektoru A"

W niej długo nie widzieliśmy bramki. Oba zespoły uważnie rozgrywały piłeczkę, nie chcąc popełnić kosztownego błędu. Pierwszy przytrafił się Zielonce, która w 51. minucie złapała 2-minutową karę. Łochów szybko skorzystał z tego prezentu, ale prowadzeniem 4:3 nie cieszył się zbyt długo. MUKS po raz kolejny w historii rozgrywek popisał się piorunującą końcówka i między 53. a 57. minutą zdobył 3 bramki, które wystarczyły do tego, by zwyciężyć ostatecznie 6:4. W efekcie drużynie Olimpii po raz 21. nie udało się zwyciężyć z Zielonką, która w starciach z Łochowem wciąż pozostaje niepokonana.

Po raz 9-ty...

Wielki Finał Kobiet po raz trzeci z rzędu był pojedynkiem Północy z Południem. 8-krotny Mistrz Polski - Olimpia Osowa Gdańsk walczyła o obronę tytułu z aktualnym Wicemistrzem Polski - MMKS-em Podhale.

Już na początku spotkania zarysowała się przewaga gdańszczanek, które potwierdziły to golem Malwiny Zagórskiej w 17. minucie. Podhale dzielnie walczyło o jak najlepszy rezultat, ale w pierwszej odsłonie nie udało mu się trafić do gdańskiej bramki ani raz.

W drugiej tercji Malwina Zagórska po raz kolejny uradowała swój zespół, tym razem bramką w 27. minucie spotkania. Olimpia próbowała w dalszych minutach powiększyć swoją przewagę, ale w bramce Nowego Targu bardzo dobre zawody rozgrywała Paulina Młynarczyk. Jej koleżanki z zespołu próbowały z kolei różnych sposobów na pokonanie reprezentacyjnej bramkarki - Patrycji Bernackiej, ale wciąż pozostawały nieskuteczne. Druga część gry zakończyła się przy wyniku 2:0 dla Olimpii, który sprawę Mistrzostwa wciąż pozostawiał otwartą.

Malwina Zagórska - bohaterka Gdańska w meczu z Podhalem

Niestety dla góralek - "Początkiem końca" okazała się już 44 sekunda trzeciej tercji. Wtedy to Malwina Zagórska skompletowała hat-tricka, wywołując zresztą szał radości w gdańskim boksie, gdzie powoli myślano już o mistrzowskiej fecie. Jak się później okazało - nie na darmo. W 53. minucie Olimpia trafiła po raz czwarty i piąty, co potwierdziło jej dominację, nie tylko w tym meczu, ale i w całym sezonie. Mimo niekorzystnego rezultatu i nikłych szans na odrobienie strat, Podhale do ostatnich sekund zaciekle walczyło o choćby honorowe trafienie. Niestety dla nowotarżanek - ta sztuka im się nie udała. W zamian za to - Olimpia zdobyła szóstą i siódmą bramkę, pieczętując tym samym efektowne zwycięstwo 7:0 w finale i 9-ty już tytuł Mistrzowski w historii klubu!

Mistrzynie Polski w unihokeju Kobiet 2018/2019: Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk!

Niemoc Szarotki trwa, Górale po raz 7-my

Świadkami największych - jak się potem okazało - emocji byliśmy podczas Wielkiego Finału Mężczyzn. Stanęli w nim naprzeciw siebie zawodnicy Górali i Szarotki z Nowego Targu, prezentując nam unihokejowe "el Classico", czyli Derby stolicy Podhala.

Zdecydowanie lepiej w mecz weszli Górale. W 11. minucie Bartosz Gotkiewicz sfinalizował dobrze założony "zamek", gdy jego zespół grał w przewadze. Następnie Szarotka rzuciła się do ataku, by odrobić straty, ale świetnie dysponowana tego dnia defensywa Górali nie dawała się zaskoczyć. W odpowiedzi czerwono-czarni groźnie kontrowali, ale nie udało im się już przed przerwą trafić po raz drugi.

W drugiej odsłonie mecz nabrał rumieńców. Najpierw kolejną brzemienną w skutkach karę złapała Szarotka, a Mateusz Turwoń po dobitce pokonał Jastrzębskiego. Kilka chwil później to Rafał Zacher skutecznie wykończył "zamek" pomarańczowo-niebieskich, zdobywając tym samym kontaktowe trafienie dla swojego zespołu. 3 minuty później Górale znów powiększyli swoją przewagę do 2 "oczek". Tym razem świetnym uderzeniem pod poprzeczkę spod bandy popisał się Jakub Korczak. Na 4 minuty i 30 sekund przed końcem drugiej tercji Szarotka zdołała jednak trafić po raz drugi i to po raz drugi w przewadze. Tym razem dużą przytomnością pod bramką rywali wykazał się Michał Dziurdzik, dobijający strzał Ligasa.

Radość Szarotki w trzeciej tercji nie trwała długo...

Wynik 3:2 utrzymał się tylko do 43. minuty. Wtedy to euforię w boksie Szarotki wywołał popularny "Łasek", czyli Piotr Ligas, który świetnym uderzeniem niemal z połowy boiska pokonał Jakuba Pawlika. Przy rezultacie 3:3 rozpoczęła się gra nerwów. Obie ekipy z jeszcze większą ostrożnością budowały swoje akcje, przy czym Górale czyhali głównie na kontry. Jedną z nich w 56. minucie zamienili na bramkę, czym wprawili swoich rywali w ogromne zakłopotanie, a sami rozpoczęli odliczanie do końcowego gwizdka! Szarotka próbowała cierpliwie grać po obwodzie i szukać uderzeń ze środka, ale była skutecznie spychana albo znakomicie bronił Pawlik. W końcu przegrywający zdecydowali się na wycofanie bramkarza i grę 6 na 5. Wytrzymali jednak tylko minutę. Później dwoma uderzeniami do "pustej" na 42 i 23 sekundy przed końcem Górale przypieczętowali 7-my w historii tytuł Mistrza Polski! Szarotka z kolei po raz 6-ty założyła na szyję "srebro".

Mistrzowie Polski w unihokeju Mężczyzn 2018/2019: KS Górale Nowy Targ!

Widzów: 545

Po meczach finałowych przyznano również wyróżnienia indywidualne dla najlepszych zawodniczek i zawodników polskiej Salming Ekstraligi. Nagrodzono następujących graczy:

ALL STARS - najlepsza szóstka sezonu:

Bramkarka: Patrycja Bernacka (Olimpia Osowa Gdańsk)
Lewa obrończyni: Martyna Rzepa (PKS MOS Zbąszyń)
Prawa obrończyni: Joanna Szelzchen (PKS MOS Zbąszyń)
Lewa atakująca: Zuzanna Krzywak (Jedynka Trzebiatów)
Środkowa: Dagmara Zadrożna (Ołtarzew Ożarów Maz.)
Prawa atakująca: Katarzyna Rogala (Górale Nowy Targ)

Laureatka Kryształowej Kuli (MVP sezonu wg sponsora ligi - firmy Salming): Weronika Grądzka (Olimpia Osowa Gdańsk)

Laureatki w plebiscycie publiczności na najlepszą zawodniczkę sezonu: ex aequo Weronika Grądzka (Olimpia Osowa Gdańsk) i Zuzanna Krzywak (Jedynka Trzebiatów)

Najlepiej punktująca sezonu: Justyna Florczak (MMKS Podhale) - 75 punktów za 43 bramki i 32 asysty

Bramkarz: Maciej Jastrzębski (Szarotka Nowy Targ)
Lewy obrońca: Łukasz Widurski (Szarotka Nowy Targ)
Prawy obrońca: Filip Łukaszewski (MUKS Zielonka)
Lewy atakujący: Łukasz Ślusarek (Szarotka Nowy Targ)
Środkowy: Karol Pelczarski (Górale Nowy Targ)
Prawy atakujący: Michał Sieńko (MUKS Zielonka)

Laureat Kryształowej Kuli (MVP sezonu wg sponsora ligi - firmy Salming): Karol Pelczarski (Górale Nowy Targ)

Laureat w plebiscycie publiczności na najlepszego zawodnika sezonu: Maciej Sieńko (MUKS Zielonka)

Najlepiej punktujący sezonu: Nierozstrzygnięte, trwają mecze (prowadzi Rafał Fijałkowski - Politechnika Łódzka; 69 punktów za 38 bramek i 31 asyst)

Do końcowych rozstrzygnięć sezonu pozostają nam tylko mecze o miejsca 5., 7. i 9. w Salming Ekstralidze Mężczyzn. Pozostałe, końcowe klasyfikacje sezonu 2018/2019 zamieszczamy poniżej: