Szarotka oraz Zielonka planowo i dość pewnie zwyciężyły w swoich pierwszych spotkaniach ćwierćfinałowych play-off. Sporą niespodzianką okazały się z kolei rozmiary zwycięstwa niżej notowanego w swojej parze Babimostu, który w meczu u siebie pokonał Wejherowo.

Zdj. Zuzanna Łopuszyńska

Para ćwierćfinałowa nr 1:

MUKS Zielonka - ULKS Olimpia Łochów

Dotychczasowe spotkania w sezonie zasadniczym:
12.12.2015: Łochów - Zielonka 4:13 (0:5, 3:2, 1:6)
13.12.2015: Łochów - Zielonka 4:8 (0:2, 4:1, 0:5)

Albert Filipowicz - 71.90 %, Konrad Miszczuk - 70.83 %

Starcie aktualnych wicemistrzów Polski z "outsiderem" rozgrywek już przed rozpoczęciem ćwierćfinałów play-off miało jednego faworyta. Łochów nie radził sobie w tym sezonie z wyżej notowanymi rywalami, a jedyne punkty zdobył w pierwszym meczu rozgrywek rundy zasadniczej - 26 września na własnym boisku z Pionierem Tychy. Wielki głód upragnionego od dawna zwycięstwa oraz wsparcie własnej publiczności nie wystarczyło jednak, by w jakikolwiek sposób postraszyć przyjezdnych. W pierwszym spotkaniu z Zielonką Olimpia uległa gościom aż 0:9. Warty odnotowania jest fakt otrzymania w 49. minucie przez Kryńskiego (Zielonka) kary meczu, a w 54. minucie kary 5 minut przez Krystiana Molenia (Łochów). Były to jedne z nielicznych fragmentów spotkania, które mogły sprawić, że serce kibice zabiło mocniej.

Pierwsze spotkanie ćwierćfinałowe:

05.03.2016 r. (sobota), godz. 17:00, Łochów:
ULKS Olimpia Łochów - MUKS Zielonka 0:9 (0:2, 0:3, 0:4)

KS Worwa Szarotka Nowy Targ - TKKF Jadberg Pionier Tychy

23.01.2016: Pionier - Szarotka 10:14 (2:5, 5:4, 3:5)
24.01.2016: Pionier - Szarotka 5:6 d. (2:1, 2:2, 1:2, 0:1)

Przemysław Wójcikowski - 74.59 %, Krzysztof Piechociński - 67.24 %

Para ćwierćfinałowa, która od początku zapowiadała się dość ciekawie. Więcej szans na wyjście zwycięsko z tej rywalizacji dawało się oczywiście wyżej notowanej Szarotce, chociaż w ostatnich spotkaniach między nowotarżanami a zespołem z Tychów byliśmy świadkami wyrównanej walki, a w jednym z nich nawet dogrywki. Pionier niejednokrotnie pokazywał zresztą w tym sezonie, że - gdzie jak gdzie - ale u siebie potrafi postawić się nawet czołówce tabeli. Po dwóch tercjach sobotniego spotkania nie mogliśmy jednak potwierdzić tej tezy. Szarotka grała mądrze w obronie, nie pozwalała Tyszanom na oddawanie zbyt wielu strzałów, a swoje akcje kończyła celnymi strzałami. Już po 35. minutach prowadziła na boisku rywala aż 7:1.

W ostatniej odsłonie sytuacja zmieniła się diametralnie. Tyszanie nieco się przebudzili, a Szarotka - rozluźniona wysokim prowadzeniem - częściej gościła rywali pod swoją bramką. Gospodarze mieli więcej miejsca na oddanie strzału, mogli swobodniej rozgrywać piłeczkę. Koniec końców Pionier wykorzystał swoje okazje i na niespełna czterdzieści sekund przed końcem spotkania doprowadził do stanu 5:7. Ostatecznie zwyciężyła Szarotka, która nie pozwoliła sobie już później wbić ani jednej bramki, niemniej jednak brak koncentracji w trzeciej tercji mógł słono kosztować zawodników z Nowego Targu, którzy w rewanżu na własnym boisku będą chcieli zapewne w mocnym stylu przypieczętować awans do półfinału play-off.

05.03.2016 r. (sobota), godz. 17:00, Tychy:
TKKF Jadberg Pionier Tychy - KS Worwa Szarotka Nowy Targ 5:7 (1:3, 0:4, 4:0)

19.03.2016 r. (sobota), Nowy Targ:

20.03.2016 r. (niedziela), Nowy Targ:

Obecny stan rywalizacji: 1:0 dla Szarotki

Para ćwierćfinałowa nr 3:

UKS Ósemka Wejherowo - UKS Fenomen Babimost

12.12.2015: Babimost - Wejherowo 7:6 d. (5:1, 1:3, 0:2, 1:0)
13.12.2015: Babimost - Wejherowo 3:5 (1:2, 0:3, 2:0)

Wejherowo: Karol Barzowski - 16 bramek
Babimost:
Michał Kozubal - 18 bramek

Wejherowo: Dawid Kosmala - 73.86 %, Arkadiusz Woźniak - 72.28 %, Filip Czerniawski - 58.97 %
Babimost:
Michał Lewandowski - 76.88 %, Eryk Malajka - 75.34 %

W tej parze zdecydowanie najciężej było wskazać faworyta. Wydaje się nawet, że takowego w niej nie było i nie ma dalej. Oba zespoły udowodniły to już w sezonie zasadniczym, w którym jedno spotkanie - różnicą jednej bramki - wygrał Babimost, a drugie - różnicą dwóch bramek - Wejherowo. Wynik pierwszego spotkania ćwierćfinałowego tej pary stał więc pod dużym znakiem zapytania.

Szybko zdecydowali się rozwiać go gospodarze, którzy już po czternastu minutach i dwóch sekundach gry prowadzili 5:1. W połowie meczu dali się "doścignąć" na 5:3, ale później - niesieni dopingiem licznej (202 kibiców) publiczności - dołożyli kolejne trafienia, ostatecznie nokautując przyjezdnych aż 13:4! W meczu znów błyszczał najlepszy strzelec Fenomenu - Michał Kozubal, który zdobył aż cztery bramki. Niedużo gorszy okazał się Malajka oraz Łyskawa (po dwa gole). Po drugiej stronie prym wiódł również najlepszy strzelec swojej drużyny - Barzowski, ale jego dwie bramki nie wystarczyły, by Wejherowo nawiązało w tym meczu walkę z drużyną gospodarzy.

Teraz szykuje się niezwykle ciekawe spotkanie w Wejherowie - już 19 marca (w sobotę) oraz ewentualnie trzeci mecz (20 marca), jeśli pierwszy z nich wygraliby zawodnicy znad morza. Jedno jest pewne: do półfinału Ekstraligi Mężczyzn fazy play-off sezonu 2015/2016 awansuje jeden z beniaminków tegorocznych rozgrywek! Będzie się działo!

06.03.2016 r. (niedziela), godz. 12:00, Babimost:
UKS Fenomen Babimost - UKS Ósemka Wejherowo 13:4 (5:1, 1:2, 7:1)