Zakończyły się Igrzyska The World Games 2017! Polska zajęła VI miejsce, zwyciężyli Szwedzi!

Igrzyska Sportowe The World Games 2017 były rozgrywane we Wrocławiu od 20 do 30 lipca br. Turniej unihokeja, w którym udział wzięła Reprezentacja Polski trwał od 27 do 30 lipca. Całość zmagań obejrzało niemal 7 tysięcy kibiców na trybunach.

Ceremonia otwarcia turnieju unihokeja

W pierwszym spotkaniu Biało-Czerwoni stawili czoła obecnym Mistrzom Świata - Finom. Po bardzo dobrej grze oraz walce przez całe spotkanie podopieczni Jana Holovki ulegli zaledwie 0-5 i z nadzieją patrzyli na kolejne spotkanie. Kolejnego dnia naprzeciwko Reprezentacji Polski stanęła drużyna Czech, z którą o dobry wynik jednak nie było już tak łatwo. Jak przyznawali niektórzy z naszych zawodników, znacznie lepiej gra im się przeciwko Finlandii niż Czechom, bo "Finowie w trakcie gry też coś ćwiczą, a Czesi chcą za wszelką cenę dobić rywala." Słowa te, niestety, były prorocze, bowiem musieliśmy uznać wyższość naszego rywala aż 1-12.

Polska - Finlandia

Skróty spotkań:
Czechy - Polska
Polska - USA

W tym samym czasie toczyła się rywalizacja w grupie B, gdzie między sobą walczyły drużyny Szwecji, Szwajcarii i USA. Podobnie jak w przypadku "polskiej" grupy, o awans do półfinału walczyły kraje z TOP4, zaś Amerykanie skupili się na pojedynku o V miejsce z Reprezentacją Polski. Ulegli bowiem oni wcześniej Szwedom 0-20 i Szwajcarom 0-17.

W spotkaniu o V miejsce oglądaliśmy 5 trafień z czego 4 powędrowały na konto drużyny zza oceanu. Reprezentanci Polski oddali w tym spotkaniu 18 celnych strzałów, ale tylko jeden z nich dosięgnął bramki bronionej przez Kevena Glanzmanna. Nie udało nam się tez wykorzystać prezentu, jakim była kara 5 minut dla Alexandra McVey'a za brutalną grę. Ostatecznie Biało-Czerwoni zajęli VI miejsce The World Games 2017, ulegając USA 1-4.

Na uwagę z pewnością zasługuje spotkanie finałowe, w którym spotkali się Szwajcarzy oraz Szwedzi. Helweci wyeliminowali w półfinale Finów, zaś Trzy Korony pokonały Czechów. Była to powtórka ze spotkania grupowego, w którym Szwecja wygrała 3-0, lecz przebieg spotkania i towarzyszące mu emocje były zgoła inne. Szwajcarzy od samego początku wyszli bardzo wysoko i nie pozwalali Szwedom na spokojną grę. Taka taktyka przyniosła powodzenie w spotkaniu przeciwko Finom (wygrana 5-2) i bardzo długo dobrze funkcjonowała także w finale. Gdy na 3 minuty przed końcem II tercji Szwajcarzy prowadzili 5-2, wydawało się, że Szwedzi będą musieli stanąć na głowie, aby powrócić do gry o złoto.

Finał: Szwajcaria - Szwecja

Tymczasem odrobina szczęścia i rozluźnienie Helwetów pomiędzy 28:59 a 29:29 (tercja 15 min. - przyp.) pozwoliło ich rywalom na odrobienie strat i doprowadzenie do remisu! W ostatniej odsłonie spotkania oglądaliśmy tylko jedną bramkę, a zdobył ją na 18 sekund przed końcem spotkania Johannes Larsson, podczas gdy Szwajcarzy grali już bez bramkarza, walcząc o wyrównanie i dogrywkę. Ostatecznie tytuł powędrował do Szwedów, którzy zwyciężyli 7-5.

Skrót meczu finałowego...

Reprezentacja Szwecji - zwycięzcy TWG2017

Ostatniego dnia imprezy miała miejsce jeszcze jedna, ważna dla unihokejowego świata ceremonia. Mika Kohonen został nagrodzony nagrodą "zawodnika dnia" The World Games 2017!

Zdjęcia: Flickr IFF