Kobieca Ekstraliga zakończyła w zeszły weekend zmagania w rundzie zasadniczej. Znamy już wszystkie pary play-off.

Podobnie jak ostatnio, również tym razem 11. i 12. kolejkę Salming Ekstraligi Kobiet zainaugurowała grupa B. Doszło w niej do pojedynku na szczycie: MMKS Podhale podejmował PUKS Trzebinię w walce o 1. miejsce w grupie. W pierwszym ze spotkań - w piątek - doświadczone nowotarżanki dobitnie pokazały, że w tym roku interesuje ich tylko złoto Mistrzostw Polski. Rozgromiły młode zawodniczki Trzebini aż 10:2 i wydawało się, że nazajutrz zrobią to samo.

Zdj. Szymon Pyzowski - SportowePodhale.pl

Tymczasem ambitnie unihokeistki PUKS-u nie zamierzały tak łatwo odpuścić. Mało tego! Bardzo szybko w sobotnim starciu zauważyły słabszą dyspozycję nowotarżanek, grały bardzo dobrze, wykorzystywały swoje okazje i po dwóch tercjach wygrywały aż 7:2. W trzeciej odsłonie Podhale próbowało jeszcze gonić wynik, ale pościg zakończył się jedynie zmniejszeniem rozmiarów porażki.

Końcowy bilans tego dwumeczu ostatecznie na korzyść MMKS-u, ale tylko bramkowo. Bramkami też nowotarżanki wywalczyły sobie pierwszą lokatę w grupie, bowiem w końcowym rozrachunku zdobyły tyle samo punktów co Trzebinia. Tabelę zamknął Kraków.

> Zdjęcia z pierwszego meczu.

MMKS Podhale Nowy Targ - PUKS Trzebinia 10:2 (5:1, 2:0, 3:1)
MMKS Podhale Nowy Targ - PUKS Trzebinia 5:10 (1:1, 1:6, 3:3)

Grupa B - Końcowa tabela po rundzie zasadniczej:

Poz
Drużyna
M W P RZ RP Bramki Pkt
1 MMKS Podhale Nowy Targ MMKS Podhale Nowy Targ 8 5 2 1 0 63 - 50 17
2 PUKS Trzebinia PUKS Trzebinia 8 5 2 1 0 53 - 47 17
3 UKS Multi - 75 Killers Kraków UKS Multi - 75 Killers Kraków 8 0 6 0 2 43 - 62 2

W grupie A jeden dwumecz miał być dopełnieniem formalności, a drugi walką o korzystniejsze miejsce przed startem play-off.

W tym pierwszym Olimpia Osowa Gdańsk - lider grupy A, który już po ostatniej kolejce wywalczył sobie awans do półfinału play-off za zajęcie 1. miejsca w swojej grupie, skrzyżował kije z odwiecznym rywalem z Trzebiatowa. Zapowiadał, że nie odpuści i podejdzie do sprawy bardzo poważnie. Trudno też mieć co do tego wątpliwości, bowiem pierwsze spotkanie Osowa zwyciężyła aż 10:1. Wynik ten - zgoła inny od tych, do jakich przyzwyczaił nas oba zespoły - wyraźnie podrażnił Jedynkę, która nazajutrz prezentowała się już lepiej, ale tylko przez pierwszą tercję, zremisowaną 2:2. W kolejnych do gdańszczanki ponownie przejęły inicjatywę i ostatecznie zwyciężyły 9:4.

Obie przegrane nie zepchnęły już Jedynki z 2. miejsca w grupie A. Dzięki temu zmierzy się ona w ćwierćfinale play-off z najsłabszą drużyną grupy D - "Killerkami" z Krakowa.

MLUKS SUS Travel Jedynka Trzebiatów - KS Olimpia Osowa Gdańsk 1:10 (0:3, 1:1, 0:6)

W drugiej rywalizacji tej grupy naprzeciwko siebie stanęły zawodniczki Ambry i Zbąszynia. Niezwykle ambitne i robiące ostatnio spore postępy gospodynie z Ożarowa Mazowieckiego wiedziały, że aby myśleć o zajęciu 3. miejsca w grupie A na koniec rundy zasadniczej, muszą dwukrotnie pokonać swoje rywalki. Po pierwszym meczu były bardzo blisko swojego celu, bowiem po zaciętej walce zwyciężyły 10:7, zrównując się tym samym punktami w tabeli z PKS MOS-em.

Nazajutrz stanęły przed szansą na ponowne zwycięstwo i upragnioną trzecią lokatę. Tym razem jednak to Zbąszyń jako pierwszy wyszedł na prowadzenie, a w 21. minucie dołożył kolejną bramkę i wygrywał już 2:0. Ambra nie dawała za wygraną i w 31. minucie doprowadziła do wyrównania. Mecz zaczął się od nowa. Zbąszynianki szybko wzięły się jednak w garść i przed końcem drugiej tercji odzyskały prowadzenie, a nawet powiększyły swoją przewagę. W trzeciej części gry Ołtarzew próbował jeszcze gonić wynik (5:2 dla Zbąszynia), ale ostatecznie PKS MOS dotrwał do końca z korzystnym rezultatem.

Dzięki niedzielnej wygranej to zbąszynianki zajęły 3. miejsce w grupie A i trafią w ćwierćfinale play-off na PUKS Trzebinię, zaś Ambra zmierzy się z MMKS-em Podhale.

UKS Ambra Ołtarzew Mazowiecki - PKS MOS Zbąszyń 10:7 (2:1, 5:5, 3:1)
UKS Ambra Ołtarzew Mazowiecki - PKS MOS Zbąszyń 2:5 (0:1, 2:4, 0:0)

Grupa A - Końcowa tabela po rundzie zasadniczej:

Poz
Drużyna
1 KS Olimpia Osowa Gdańsk KS Olimpia Osowa Gdańsk 12 11 0 1 0 97 - 44 35
2 MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów 12 6 3 1 2 84 - 69 22
3 PKS MOS Zbąszyń PKS MOS Zbąszyń 12 2 8 1 1 51 - 72 9
4 UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Maz. UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Maz. 12 2 10 0 0 52 - 99 6

Zakończyliśmy rundę zasadniczą, a więc przed nami faza play-off. W tym sezonie finałowa część rozgrywek składać się będzie z trzech rund. Zaczynamy od ćwierćfinału. Na poniższej grafice prezentujemy zestawienia par pierwszej rundy. KS Olimpia Osowa Gdańsk jako pierwszy zespół grupy A uzyskał automatycznie awans do półfinału.

Aby powiększyć, kliknij: prawy przycisk myszy -> otwórz grafikę w nowej karcie

Na koniec naszego artykułu prezentujemy Państwu najskuteczniejsze zawodniczki rundy zasadniczej: TOP 10 punktacji kanadyjskiej i TOP 10 bramkarek Salming Ekstraligi Kobiet według statystyk z naszej strony: