Już 29 stycznia (środa) Reprezentacja Polski Kobiet w unihokeju rozpocznie walkę o awans do Mistrzostw Świata 2025.
Turniej eliminacyjny odbędzie się w malowniczym Lignano Sabbiadoro we Włoszech, a nasza drużyna trafiła do grupy D, gdzie zmierzy się z reprezentacjami Słowacji, Włoch oraz Francji.
Turniej będzie szczególnie ważny, ponieważ będzie to pierwsze wyzwanie dla nowego trenera polskiej kadry, Mikaela Jeppssona, który objął tę funkcję pod koniec 2024 roku.
System rozgrywek
Podczas turnieju zespoły będą rywalizować w dwóch grupach po cztery drużyny. Każdy zespół rozegra trzy mecze w fazie grupowej, a następnie przejdzie do rozgrywek play-off, w których zmierzy się z drużyną z tego samego miejsca w drugiej grupie (np. 1. miejsce w grupie C z 1. miejscem w grupie D). Do finałowego turnieju Mistrzostw Świata awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz zwycięzca meczu o 5. miejsce.
Polska w grupie D
Grupa, w której znalazła się Polska, zapowiada się bardzo ciekawie i ciężko jednoznacznie przewidzieć, kto w niej zwycięży. Słowacja to drużyna z dużym doświadczeniem na arenie międzynarodowej oraz zawodniczkami, grającymi na co dzień m. in. w Szwajcarii czy Czechach, z kolei Włoszki będą gospodyniami, co zawsze daje dodatkowe wsparcie. Ciężko też stwierdzić, czego spodziewać się po zespole Francji, która po ostatniej aktualizacji rankingu IFF awansowała o 8 pozycji.
Polki pod wodzą nowego trenera ze Szwecji będą musiały zaprezentować maksymalną mobilizację, a z drugiej strony - jak zapowiada trener - sporo cierpliwości w grze z piłką, aby zrealizować cel, jakim jest awans na Mistrzostwa Świata.
Grupa D:
1. | Słowacja (5)* | |
2. | Polska (6) | |
3. | Włochy (18) | |
4. | Francja (19) |
*miejsce w rankingu IFF
Mecze Polek:
29.01.2025, 13:00 | Polska - Włochy
30.01.2025, 19:00 | Polska - Słowacja
01.02.2025, 19:00 | Polska - Francja
Gdzie obejrzeć transmisję?
Wszystkie mecze będą transmitowane w aplikacji IFF (Międzynarodowej Federacji Unihokeja). Uwaga! Transmisje są płatne, ale zapewnią dostęp do każdego meczu turnieju.
Jak śledzić relacje z turnieju oraz sprawdzać wyniki?
Przebieg turnieju będzie relacjonowany na bieżąco na profilach społecznościowych Polskiego Unihokeja:
- Instagram: @PolishFloorball
- Facebook: Polski Unihokej
Jeśli preferujesz tekstowe aktualizacje, to wyniki meczów będą pojawiały się na stronie polskiunihokej.pl.
Krótki wywiad z trenerem Mikaelem Jeppsonem
Przed turniejem zapytaliśmy nowego trenera polskiej Reprezentacji o jego oczekiwania, plany i pierwsze doświadczenia z drużyną.
Fot. Avdo Bilkanovic / Bildbyrån
PU: Jak ocenia Pan potencjał polskiej drużyny i jej szanse w nadchodzących meczach eliminacyjnych?
MJ: Powiedziałbym, że potencjał jest wysoki. Podczas zgrupowania zespół pokazał sporo zaangażowania oraz wiedzy na temat unihokeja. W dłuższej perspektywie trzeba jednak rozwijać fizyczność i grę z piłką.
Co według Pana będzie kluczowym elementem strategii w meczach grupy D?
Musimy wyjść z mocnym nastawieniem. Przy tak krótkim okresie przygotowań, jaki mamy za sobą, będzie szczególnie ważne, aby dobrze rozpocząć turniej. Musimy znaleźć formacje, które od razu „zaskoczą” i będą w stanie tworzyć sytuacje bramkowe.
Jakie cele, poza awansem, stawia Pan przed drużyną podczas tego turnieju?
Chcemy grać bardziej cierpliwie z piłką. Uważam, że to największe wyzwanie dla tej drużyny.
Jakie są Pana wrażenia po pierwszych tygodniach pracy z polskim zespołem?
Uważam, że zawodniczki są bardzo otwarte, radosne, pozytywne i pełne pasji do unihokeja oraz gry dla Polski. Moi współpracownicy przyjęli mnie niezwykle serdecznie, a oprócz ich ogromnego zaangażowania czuć, jak bardzo są dumni z bycia częścią sztabu szkoleniowego.
Podsumowanie
Eliminacje w Lignano Sabbiadoro to nie tylko szansa na awans, ale także etap budowania drużyny na kolejne lata. Polski zespół wkracza w nową erę pod wodzą szwedzkiego trenera, a włoski turniej będzie pierwszym testem dla tej współpracy. Czy Polki zdołają sprostać wyzwaniom i znaleźć się w gronie najlepszych drużyn świata? Odpowiedź poznamy już na początku lutego.