W dniach 23-26. czerwca w Łodzi odbył się kurs instruktora unihokeja (trenera kategorii C) organizowany przez Polski Związek Unihokeja oraz Łódzki Okręgowy Związek Unihokeja. Kurs zrealizowano w ramach programu „Unihokej – uczy, bawi w wychowuje”.

Fot.: Uczestnicy kursu. Źródło: archiwum uczestników

Do zajęć przystąpiło 26 osób. Grupa pogłębiająca wiedzę na temat unihokeja i metodyki trenowania była zróżnicowana. Na ofertę zajęć odpowiedzieli zarówno nauczyciele wychowania fizycznego, działacze drużyn amatorskich, ekstraligowych a także czynni zawodnicy najwyższej klasy rozgrywkowej kobiet i mężczyzn. Żaden z kursantów nie był zawiedziony, gdyż zajęcia przeprowadzone zostały na bardzo wysokim poziomie.

Informacje wstępne na temat historii dyscypliny i niezbędnego sprzętu przekazał prezes Łódzkiego Okręgowego Związku Unihokeja i gospodarz szkolenia – Robert Benkes. Następnie Artur Kasperek przekazał wiele cennych wskazówek na temat szkolenia techniki podstawowych elementów gry, a także propozycje wielu ćwiczeń dla dzieci i młodzieży, ale też bardziej zaawansowanych graczy. Nie obyło się również bez zajęć praktycznych na sali, dzięki czemu kursanci zobaczyli jak przeprowadzać zajęcia.

Zajęcia na sali. Źródło: archiwum uczestników

Paweł Ludwichowski pokazał uczestnikom jak planować treningi, zarówno pojedyncze jednostki, jak i całe cykle treningowe. Omówiona została taktyka gry, gra bramkarza, stałe fragmenty gry. Wszystkie elementy przećwiczono także na sali, a reprezentacyjna bramkarka Patrycja Bernacka zademonstrowała trening bramkarski. Poza czerpaniem z bogatej wiedzy wykładowców, kursanci prowadzili część zajęć na sali. Dodatkowo obejrzano z perspektywy trybun trening ekstraligowej drużyny AZS Politechnika Łódzka.

Ostatniego dnia przepisy gry i rolę sędziego przedstawił Tomasz Lutomirski. Najważniejsze kwestie organizacyjne funkcjonowania drużyn unihokejowych (szkolnych, klubowych) przybliżył Marek Chomnicki.  Po zakończeniu wykładów odbył się egzamin. Wszyscy przystępujący solidnie się przygotowali i zaliczyli test.

Przed treningiem z Pawłem Ludwichowskim, źródło: archiwum uczestników

Liczymy, że zdobyta wiedza pomoże rozwijać unihokej w kolejnych miejscowościach, a Wasi wychowankowie będą cieszyć się grą!