W minionym roku PZUnihokeja aktywnie włączył się w program Ministerstwa Sportu i Turysytyki "Sport wszystkich dzieci", mający na celu wspieranie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
Zadaniem programu MSiT było "wspieranie programów aktywności fizycznej jako przeciwdziałanie nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży”, który zakładał zaktywizowanie oraz popularyzację aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży na terenie całego kraju.
W szczegółowych ramach projektu, Polski Związek Unihokeja przy współpracy z samorządami terytorialnymi oraz klubami zrzeszonymi w PZUnihokeja, przeprowadził cykl zajęć sportowych pod hasłem „Bądź zdrowy i nie zapominaj o ruchu”. W czasie tych zajęć dzieci i młodzież poznały różne formy aktywnego spędzania wolnego czasu, nabyły nowe umiejętności oraz wiedzę z zakresu dbałości o zdrowy oraz higieniczny tryb życia. Poruszane były także kwestie właściwego odżywiania się w okresie rozwoju organizmu.
Motywem przewodnim były zajęcia sportowe z kijem i piłeczką, które miały na celu zaprzyjaźnienie z unihokejem młodzieży biorącej udział w programie. Ponadto, każdy z uczestników uczestniczył także w innych, dodatkowych formach aktywności ruchowej.
- Wraz z wszechobecnym postępem cywilizacyjnym, lawinowo wzrasta zagrożenie konsumpcyjnego podejścia do życia, w tym nadmiernego korzystania z techniki komputerowej, która w krótkim czasie stała się głównym sposobem spędzania czasu wolnego przez młodzież. Naszą ideą jest wskazanie młodym ludziom pozytywnych aspektów ruchu oraz stosowania zasad zdrowego odżywiania się, co ma prowadzić do powstrzymania tendencji wzrostu liczby dzieci otyłych oraz spadku liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne w środowiskach naszego oddziaływania - mówił przed rozpoczęciem programu Tomasz Wojciechowski, Wiceprezes PZunihokeja.
Program składał się z następujących elementów:
- Zajęcia rekreacyjno-sportowe z unihokeja
- Spotkania z dietetykiem związane ze zdrowym odżywianiem
- Spotkania z psychologiem dla dzieci i ich rodziców uświadamiające jak wielkie są zagrożenia wynikających z otyłości i nadwagi,
- Mitingi z unihokejem po 2 dla każdej edycji,
- 10-dniowy letni obóz sportowo-rekreacyjny w Orzyszu
- Podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie projektu należą się Panu Arturowi Cirockiemu - dodaje Wiceprezes Wojciechowski.
Głównymi celami projektu "Bądź zdrowy i nie zapominaj o ruchu" było m.in. wskazanie młodym ludziom i ich rodzicom pozytywnych aspektów ruchu oraz stosowania zasad zdrowego odżywiania się, powstrzymanie tendencji wzrostu liczby dzieci otyłych oraz spadek liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne czy możliwość wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, również z mniejszych miejscowości oraz środowisk wiejskich. Ponadto, wśród uczestników promowane były aktywne formy spędzania czasu wolnego, co pomagało w promocja aktywności ruchowej i zdrowego trybu życia wśród młodzieży i społeczności lokalnych. Całość programu niewątpliwie przyczyniła się także do przeciwdziałania postępującym zjawiskom zachowań patologicznych poprzez uczestnictwo dzieci w zajęciach i imprezach sportowo – rekreacyjnych oraz do wsparcia programów aktywności fizycznej jako przeciwdziałanie nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży.