Zmiany w zarządzie Polskiego Związku Unihokeja skutkują wprowadzeniem nowych, świeżych pomysłów, które będą dotyczyć również lig amatorskich!
(...) Po zmianach w zarządzie Polskiego Związku Unihokeja, w środowisku powiało świeżością. Jednym z nowych, proponowanych rozwiązań jest profesjonalizacja lig amatorskich. Od sezonu 2015/2016, rozgrywki o tytuł mistrza lig: sanockiej, toruńskiej, podhalańskiej, wielkopolskiej, śląskiej i pomorskiej miałyby przejść pod patronat PZUnihokeja i funkcjonować jako II liga.
- Chcemy uporządkować system rozgrywek i zgromadzić jak największą liczbę licencjonowanych zawodników. Organizatorzy lig mieliby możliwość korzystania z logo PZUnihokeja, co uwalnia dodatkowe możliwości pozyskiwania środków. Rozgrywki amatorskie zmienią się w sport kwalifikowany – mówi Tomasz Wojciechowski, wiceprezes Polskiego Związku Unihokeja, autor drugoligowego projektu i dodaje: – Otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów dotyczących tej zmiany. Dzwonią przedstawiciele lig, którzy zgłaszają chęć udziału w nowej formie rozgrywek.
Unihokej jest jedną z 31 dyscyplin w programie 10. Światowych Igrzysk Sportowych - The World Games, które już w 2017 roku zagoszczą we Wrocławiu. |
- Od początku jesteśmy jak najbardziej za tym pomysłem. Sanocka Liga Unihokeja na pewno będzie częścią tego projektu. Nowa koncepcja bardzo nam się podoba, szczególnie jeśli chodzi i możliwy awans do I ligi bez ponoszenia kosztów. To potencjalna droga do zaistnienia Sanoka na unihokejowej mapie Polski. Bardzo miło będzie stanąć w szranki z zespołami z innych lig. Trzeba pamiętać, że drużyny z SLU wygrywały już turnieje towarzyskie z przedstawicielami rozgrywek w pozostałych regionach – zaznacza Dariusz Dorotniak, organizator Sanockiej Ligi Unihokeja.
Zwycięzcy poszczególnych grup II ligi spotkają się na turnieju mistrzów. Zawody zostaną zorganizowane przez i na koszt Związku. Triumfator uzyska awans do I ligi. Wpisowe oraz koszty związane z licencją również pokryje unihokejowa centrala.
Związek nie będzie w żaden sposób ingerował w system rozgrywek podczas eliminacji do turnieju finałowego, czyli w przebieg sezonu zasadniczego oraz play-offów danej grupy II ligi. Tu pozostawiona będzie dowolność. (...)
Każda z grup II ligi będzie musiała wyłonić zwycięzcę do marca. Kolejne zasady dotyczą samych graczy. W fazie eliminacji (do momentu ukształtowania się klasyfikacji końcowej) będą mogli wziąć udział zawodnicy z Ekstraligi lub I ligi, natomiast już w samym turnieju finałowym ich uczestnictwo będzie niedozwolone.
Wydaje się, że o rewolucyjnych zmianach można mówić w samych superlatywach. Reorganizacja rozgrywek amatorskich i rozpoczęcie funkcjonowania II ligi przynosi korzyści obu stronom. Jest to znakomity przykład na to, że za pomocą niewielkich nakładów finansowych i przede wszystkim dzięki trafionemu pomysłowi można w zdecydowany sposób przyczynić się do promocji dyscypliny w całej Polsce.
Całość artykułu znajduje się na stronie www.esanok.pl