Rozgrywki Opalenickiej Ligi Unihokeja 2017/2018 dobiegły końca.

Po 86 spotkaniach, 46 godzinach gry,  571 golach, niezliczonych akcjach i paradach bramkarskich poznaliśmy najlepszą drużynę sezonu. Po złoto sięgnęli zawodnicy Vikings Nowy Tomyśl, którzy cały sezon sumiennie zdobywali punkty by na koniec cieszyć się ze złotych medali i Pucharu Mistrzów.

 

Grupa "silniejsza"

Rozgrywki Opalenickiej Ligi Unihokeja rozgrywały się w dwóch fazach. Najpierw grano każdy z każdym, później wzorem piłkarskiej ekstraklasy zespoły podzielono na dwie grupy – górną i dolną szóstkę. Sezon był długi i wymagający – efektem czego jest wycofanie się dwóch ekip w drugiej fazie sezonu (po jednej z każdej z grup). Punkty z całego sezonu liczyły się w ostatecznym rozrachunku. Vikingowie z Nowego Tomyśla zdobyli tak wielką przewagę po pierwszej fazie sezonu, że nawet 2 porażki w fazie grupowej (dopiero trzeci dorobek punktowy z tej fazy w grupie A) wystarczyły do wygrania Ligi.

Rewelacją drugiej fazy rozgrywek został zespół UAM Poznań, który rozgrywki ligowe zakończył z serią 7 kolejnych zwycięstw (!!!) i zgłosił solidny akces po tytuł w kolejnych rozgrywkach.

Drugi bilans w fazie grupowej (2 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka) pozwolił Spartanom z Opalenicy stanąć na najniższym stopniu podium. Forma obrońców tytułu bardzo falowała w tym sezonie, a rywale wykorzystali każde potknięcie i odebrali  tytuł mistrzowski.

Trudno nie odnieść wrażenia, że poziom rywalizacji podniósł się w porównaniu do lat ubiegłych, co zawdzięczamy rozwojowi stałych uczestników OLU, jak i bardzo dobrym poziomem beniaminków. W TOP4 aż dwie drużyny to tegoroczni debiutanci, poza wspomnianym UAM-em, świetnie poszło także Wilkom z Bydgoszczy – dla których wielki szacunek z powodu postawy na boisku, walecznego serducha, organizacji na dalekie wyjazdy oraz przyjazdu z autokarem kibiców na jedną z kolejek. Do podium zabrakło niewiele, wierzymy, że w przyszłym sezonie szczęście się do Was uśmiechnie!

 

Na piątym miejscu rozgrywki zakończyli zawodnicy FC Kala-Izolacje Toruń. Chyba nikt nie miał w tym sezonie w nogach tyle spotkań co młodzi zawodnicy tego zespołu. Salming Ekstraliga seniorów, Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych, Toruńska Liga Unihokeja i Opalenicka Liga Unihokeja – to wszystko,. w czym grali młodzi zawodnicy z FC Kali. Szacunek wielki, choć niestety były kolejki, gdzie zwyczajnie zabrakło sił by, te mecze wygrywać – mimo to 5. miejsce w OLU osiągnięte.


Grupa "słabsza"

 

W drugiej grupie bez najmniejszych problemów z kompletem zwycięstw uplasował się ostatni tegoroczny beniaminek – KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gdyby nie frycowe zapłacone na początku sezonu, mogliby nawet bić się o medale. Do awansu do górnej połowy tabeli zabrakło im zaledwie punktu.

 

Na siódmej lokacie, dzięki piorunującemu finiszowi znalazła się ZS Mosina. Podopieczni trenera Biernata czynią regularne postępy i potrafią napsuć krwi także zespołom z ligowej czołówki – oby tak dalej!

Dużym rozczarowaniem tego sezonu jest postawa Horyzontu Kołaczkowo. Problemy kadrowe i bardzo wąska ławka sprawiły, że mimo posiadania bardzo dobrych zawodników miejsce na koniec sezonu jest dalekie od oczekiwań.

 

Wszystkie wspomniane drużyny wywalczyły awans do wrześniowego turnieju o Puchar Ligi. Mniejsca w tych rozgrywkach zabrakło dla drużyn Spartanie i Vikings II oraz Krokodyli Floorball Poznań. Obie ekipy mogły w tym sezonie ugrać więcej, ale dobre występy przeplatały ze znacznie słabszymi.

 

Cieszymy się, że nasze rozgrywki z sezonu na sezon stoją na coraz wyższym poziomie sportowym. W tym roku w rozgrywkach brali udział reprezentanci kraju z Kadr Narodowych kobiet i mężczyzn, a także wielu zawodników z ekstraligową praktyką. To sprawia, że inni mogą się od nich nauczyć czegoś nowego. Do ligi zgłoszono przeszło 200 zawodników i zawodniczek. Jest to ogromna liczba. Cieszymy się, że po raz pierwszy w ceremonii nagradzania najlepszych udział wziął burmistrz Opalenicy – Pan Tomasz Szulc. Wyniki spotkań były nieprzewidywalne, a jeśli ktoś powiedziałby po pierwszej kolejce, że UAM tak zaszaleje na koniec sezonu, to bym mu nie uwierzył. Sezon dobiegł końca – my już jednak zaczynamy organizować sprawy związane z Pucharem Ligi i następnym sezonem. Chcemy podnieść pewne standardy, a także pozostawić ligę w miarę przystępną finansowo dla drużyn. Wierzę, że się to uda – powiedział Kacper Komin – koordynator rozgrywek.


 

Poza nagrodzeniem drużyn, wyróżniono też indywidualnie najlepszych zawodników. Oto oni:

Najlepsza szóstka

Bramkarz: Wojciech Gwóźdź - Vikings
Lewy obrońca: Dawid Korpan - UAM
Prawy obrońca: Kacper Bakiera - Spartanie
Środkowy: Adrian Wawrzyniak - Spartanie
Lewy napastnik: Karol Kupsz - Spartanie
Prawy napastnik: Kacper Adamek - UAM

MVP sezonu: Jacek Ksiag - Vikings

Najlepsi strzelcy:

  1. Przemysław Ptaszyński (Horyzont) - 32
  2. Jacek Ksiąg (Vikings) - 23
  3. Bartosz Ziółkowski (ZS Mosina) - 17

Najlepsi asystenci:

  1. Jacek Ksiąg (Vikings) - 18
  2. Tomasz Patan (Vikings) - 9
  3. Adrian Wawrzyniak (Spartanie) -9

Klasyfikacja kanadyjska:

  1. Jacek Ksiąg (Vikings) - 41
  2. Przemysław Ptaszyński (Horyzont) - 36
  3. Adrian Wawrzyniak (Spartanie) – 24

Końcowe tabele:

A na koniec garść statystyk:

Najwyższy wynik: Vikings Nowy Tomyśl – Unihokej Team Brójce 18:1
Najwięcej strzelonych bramek w sezonie: Vikings Nowy Tomyśl – 90 (5,62 gola na mecz)
Najlepsza defensywa w sezonie: Vikings Nowy Tomyśl – 26 bramek straconych (1,63 gola na mecz)
Najwięcej bramek w fazie grupowej: AZS UAM Poznań – 31 bramek (6,2 gola na mecz)
Najlepsza defensywa fazy grupowej: KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego - 1 gol (0,2 gola na mecz)
Przemek Ptaszyński z Horyzontu Kołaczkowo strzelił 32 z 50 bramek dla tej drużyny w sezonie. To daje 64% goli tej ekipy w całym sezonie. Został też najlepszym strzelcem całej ligi.
Jacek Ksiąg zdominował klasyfikację asyst, miał ich na koncie tyle (18), co zawodnicy z miejsc 2-3 łącznie.
Najbardziej otwartą grę prowadziła drużyna FC Kala-Izolacje Toruń, w spotkaniach tej drużyny gol padał co 4 minuty i 7,7 sekundy, co dało 124 goli w całym sezonie.


Organizatorzy dziękują również wszystkim sponsorom i partnerom rozgrywek. A byli to:

- UM Opalenica
- Osir Opalenica
- Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu
- HiT Transport
- Konstrukcje Stalowe Nowak
- Malkam Jacek Odważny
- Pierrot Michorzewko Halina Woźna
- Office Expert Ilona Stachowiak
- Kamienica Opalenica2
- Gminne Składy Opalenica
- Inter Marche Opalenica
- PHU Gmyrpol
- Zakład Usług Leśnych Janusz Hirszfeld
- Polski Związek Unihokeja

Dziękujemy również nieocenionym dziewczynom, które przez cały sezon pracowały w sekretariacie zawodów. Dziękujemy wszystkim sędziom, którzy prowadzili spotkania w tym sezonie. Podziękowanie także dla wszystkich osób, które fotografowały ligowe zmagania.

W tekście wykorzystano zdjęcia autorstwa Pana Leszka Łopuszyńskiego.