8. Polish Open rozpocznie się już w czwartek! Czas na końcowe zapowiedzi największego międzynarodowego turnieju unihokeja w Polsce w tym roku. Dziś rozmawiamy z trenerem Reprezentacji Czech - Petri Kettunenem.

Fot. Martin Flousek - Flickr Cesky Florbal


Katowice, 2-5 września 2021

Czesi to 4. drużyna światowego rankingu, która na ostatnich Mistrzostwach Świata w Pradze uległa w meczu o brąz Helwetom. Turniej Polish Open będzie więc dla nich idealną okazją do rewanżu. W Katowicach nasi południowi sąsiedzi zmierzą się też z dobrze sobie znaną Słowacją, z którą w ciągu ostatniego roku rozegrali 4 mecze i wszystkie 4 wygrali.

Česko vs Slovensko

Czy Czesi zaprezentują w Katowicach skład, jaki za 3 miesiące zobaczymy na Mistrzostwach Świata? Jak oceniają swoich rywali, w tym Polskę? A także na jakich graczy należy zwrócić szczególną uwagę u naszych południowych sąsiadów? Zapraszamy do lektury!

 

Redakcja polskiunihokej.pl: Trenerze, turniej Polish Open, po pandemicznej przerwie wraca do Polski, tym razem zagramy w Katowicach. Jakie są Pana oczekiwania, zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej?

Petri Kettunen (trener Reprezentacji Czech): Oczekujemy w Polsce wysokiej jakości unihokeja oraz dobrze zorganizowanego turnieju. Mamy również nadzieję, że w hali dopiszą także głośno dopingujący kibice.

Przed nami Mistrzostwa Świata 2020 w Helsinkach i ostatnie międzynarodowe weekendy przed tym wydarzeniem. Jak ważny w tym okresie jest dla Waszego zespołu turniej Polish Open?

Mistrzostwa Świata już w grudniu, więc mamy przed nimi tylko 2 międzynarodowe turnieje. Każdy mecz po ciężkim okresie pandemicznej przerwy jest dla nas bardzo wartościowy. Musimy grać mądrze pod kątem zbliżających się mistrzostw, w każdym spotkaniu będziemy też mieli jakiś jeden konkretny punkt przygotowań do zrealizowania.

Česko vs Slovensko

Wygląda na to, że w Katowicach będzie miał Pan do dyspozycji swoich najlepszych graczy. Czy ta grupa jest już pewna udziału w MŚ, czy też nadal macie jakieś znaki zapytania dotyczące niektórych zawodników?

Po dwóch latach przerwy od międzynarodowych spotkań na topowym poziomie, wciąż mamy kilka znaków zapytania. Sporo potencjalnych kandydatów do kadry na MŚ będzie z nami na Polish Open, niemniej drzwi do Kadry Narodowej są wciąż otwarte dla każdego, kto nawet później wykaże się przydatnością do bycia w zespole. Większość powołanych na MŚ z pewnością będzie pochodzić ze składu, który będziemy mieli na turnieju w Katowicach, natomiast wciąż mamy kilku zawodników, którym się przyglądamy. Zbliżający się turniej będzie dla nich bardzo dobrym sprawdzianem.

Przechodząc już do samych spotkań - waszymi przeciwnikami będą: Polska, Słowacja i Szwajcaria. Jaka jest Pana opinia o tych zespołach i co będzie kluczowe w bezpośrednich starciach z tymi drużynami?

Na początek Słowacja. Graliśmy przeciwko nim 4 mecze w ciągu ostatniego roku, więc znamy ten zespół dość dobrze. Słowacy poczynili postępy, więc i my sami musimy utrzymać naszą grę w dobrej równowadze.

Następnie - Polska. Drużyna gospodarzy to zawsze coś wyjątkowego podczas turnieju. Polacy to ciężko pracująca grupa ludzi, którzy nigdy się nie poddają. To będzie dla nas przyjemność zmierzyć się z nimi w Katowicach.

I w końcu Szwajcaria. To jeden z naszych głównych rywali w świecie unihokeja. Helweci to kompaktowy zespół, lubiący rywalizację. Posiadają mnóstwo dobrych graczy oraz są dobrze zorganizowani, zarówno w obronie, jak i w ataku. To będzie miłe uczucie zagrać przeciwko drużynie z TOP4 po naprawdę długiej przerwie.

Česko vs Slovensko

Chciałbym też zapytać o wyróżniających się graczy w zespole Czech. Czy potrafi Pan wybrać kilku zawodników, na których fani w Polsce powinni zwrócić szczególną uwagę?

  • Ondrej Nemecek - lider w obronie, z dobrą techniką użytkową;
  • Adam Delong - strzelec, który potrafi zrobić różnicę w meczach;
  • David Simek - snajper z dobrym przeglądem pola, dobrze pracujący na całej długości boiska.

Na koniec zapytam: czy w Katowicach możemy spodziewać się kibiców z Czech? A także: jak mógłby Pan zachęcić polskich kibiców do przyjścia i obejrzenia Waszych spotkań?

Mamy nadzieję, że pojawią się fani z Czech, ale w obecnych czasach to niemożliwe powiedzieć, czy na pewno uda im się dotrzeć do Katowic. Kibice unihokeja w Polsce mają teraz świetną szansę zobaczyć w akcji 4 różne zespoły, przygotowujące się do Mistrzostw Świata, które zawsze stanowią ważny moment dla graczy i trenerów. Teraz na taką okazję czekaliśmy nawet jeszcze jeden rok dłużej…

Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w Katowicach!

Dziękuję! Do zobaczenia w Katowicach.


Polish Open już wkrótce! Zapraszamy!

> Szczegółowe informacje dotyczące turnieju

Organizatorem wydarzenia są: Polski Związek UnihokejaMiasto Katowice oraz UKS 23 Gladiator Katowice

Patronat medialny nad imprezą sprawuje: Telewizja TVS

Sponsorami i partnerami turnieju są: OberibaArgument Projekt i DrukTEMPISHMOSiR KatowiceExtreme SoundDomino's Pizza


Dodatkowe informacje

Wszelkie dodatkowe informacje (takie jak prezentacja składów drużyn, wywiady z trenerami czy newsy "na żywo" w trakcie turnieju) dotyczące imprezy będą publikowane za pośrednictwem oficjalnych kanałów medialnych Polskiego Związku Unihokeja:

Strona www;
Facebook;
Instagram.