Kontynuujemy naszą serię artykułów #ZaGranicą i dziś zaglądamy do Polaków w słowackim Trenczynie!

Zdjęcia w artykule: ŠK 1.FBC Trenčín (Facebook)

Karol Pelczarski, Mateusz Turwoń (wcześniej Górale Nowy Targ) i Łukasz Widurski (wcześniej Szarotka Nowy Targ) to trójka nowotarżan, Reprezentantów Polski, którzy w tym sezonie zdecydowali się zmienić barwy na słowacki ŠK 1.FBC Trenčín. Jak na razie zmiana klubu oraz kraju, gdzie kontynuują swoją unihokejową karierę wyszła całej trójce na dobre, bowiem ich zespół to aktualny lider słowackiej Ekstraligi, celujący w tytuł mistrzowski, zaś sama częstotliwość spotkań oraz ich poziom pozwala naszym Reprezentantom na nieustanne podnoszenie swoich umiejętności.

Opowiadają o tym zresztą sami zainteresowani, dlatego teraz to im oddajemy głos:


Karol Pelczarski (napastnik)
Mecze Bramki Asysty Punkty
4 6 3 9

Po zakończeniu poprzedniego sezonu nie planowałem przenosin do innej ligi. Do transferu namówił mnie trener Jan Holovka, który w tym roku podjął funkcję pierwszego trenera ŠK 1.FBC TRENČÍN. Decyzja nie była łatwa, głównie ze względu na studia i to, czy będę w stanie pogodzić je z dojazdami do Trenczyna. Wygrała jednak chęć unihokejowego rozwoju i jak do tej pory nie żałuję swojej decyzji. To co pozytywnie zaskoczyło mnie w nowej drużynie, to na pewno organizacja ze strony władz klubu oraz poziom zaangażowania zawodników. Niektórzy przychodzą nawet godzinę przed treningiem na siłownię. Natomiast 15 minut przed treningiem zaczyna się rozgrzewka. Na salę wchodzimy już rozgrzani i zaczynami ćwiczenia z kijami. Poza treningami, sala i siłownia jest dostępna dla zawodników praktycznie cały czas.

Koledzy z drużyny przyjęli nas bardzo entuzjastycznie, pomogli nam zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Atmosfera w drużynie jest bardzo dobra.

Jeżeli chodzi o poziom sportowy, to na pewno liga słowacka jest bardziej wymagająca od polskiej. Mecze rozgrywane są w każdy weekend. Razem z Mateuszem i Łukaszem zaczynamy powoli zgrywać się w swojej piątce (przyp. red. nasi zawodnicy grają razem w drugiej formacji). Myślę, że nasza gra jest póki co niezła, ale czuję również, że mamy jeszcze dużą rezerwę i z biegiem czasu wszystko będzie funkcjonowało coraz lepiej.

Nie miałem okazji widzieć jeszcze wszystkich drużyn w lidze, więc ciężko mi ocenić, w jakim miejscu się aktualnie znajdujemy w porównaniu do reszty Słowacji. Jednak celem drużyny jest oczywiście tytuł mistrzowski. Moim celem indywidualnym z kolei jest "podciągnięcie"swoich umiejętności, aby w jak największym stopniu pomóc drużynie stanąć na najwyższym stopniu podium oraz reprezentacji awansować na Mistrzostwa Świata - Karol Pelczarski.

 

Mateusz Turwoń (obrońca)
Mecze Bramki Asysty Punkty
5 0 2 2

Bardzo dużo czasu zajęło mi podjęcie decyzji o tym, żeby spróbować swoich sił w lidze słowackiej. Ale teraz już wiem, że był to dobry ruch. Mecze są na dobrym poziomie, drużyny są lepiej rozwinięte pod względem taktycznym i prezentują w miarę wyrównany poziom. Treningi z trenerem Holovką są bardzo wartościowe. Jeśli chodzi o organizację w klubie to można powiedzieć, że w końcu czuję się doceniony po tylu latach gry i treningów. Możemy skupić się tylko i wyłącznie na grze, klub dba o to, żeby nam nic nie brakowało. Dodatkowo zawodnicy przyjęli nas bardzo pozytywnie, nie czujemy żadnej bariery, Słowacy to bardzo sympatyczni ludzie, także łapiemy coraz lepszy kontakt.

Mam nadzieję, że w tym sezonie uda mi się jeszcze podnieść swoje umiejętności i pomóc drużynie na tyle, byśmy walczyli o najwyższe cele. Do końca sezonu czeka nas jeszcze wiele ciekawych spotkań, na które czekam z niecierpliwością - Mateusz Turwoń.

Łukasz Widurski (obrońca)
Mecze Bramki Asysty Punkty
5 1 0 1

O możliwości transferu dowiedziałem się jako ostatni z naszej trójki. Ze względu na wcześniejszy start rozgrywek na Słowacji, decyzję musiałem podjąć na przestrzeni tygodnia. Wybór nie był oczywisty, gdyż wiązał się ze sporymi zmianami, których nie planowałem. 

Od pierwszego dnia zostaliśmy jednak dobrze przyjęci w drużynie i powoli poznajemy się z resztą chłopaków. Muszę przyznać, że zaskoczył mnie poziom organizacji i zaangażowania zawodników oraz osób pracujących w klubie.

Początek sezonu w naszym wykonaniu jest całkiem dobry, ale mamy jeszcze spore rezerwy i myślę, że będziemy się poprawiać z każdym kolejnym meczem - Łukasz Widurski.


Nasi zawodnicy to pierwszoplanowe postaci słowackiego Ekstraligowca, co pokazuje początek sezonu. Cała trójka współtworzy drugą formację klubu z Trenczyna. Para obrońców Turwoń-Widurski bardzo dobrze spisuje się w defensywie, z kolei Karol Peczarski to aktualnie czwarty punktujący słowackiej drużyny i zajmuje 15. lokatę w punktacji kanadyjskiej całej ligi. 

ŠK 1.FBC Trenčín zajmuje obecnie 1. miejsce w tabeli i jako jedyny zespół słowackiej Ekstraligi wciąż ma status niepokonanej drużyny.

Lp. Drużyna Mecze Wygrane Wygrane d./k. Przegrane d./k. Przegrane Bramki Punkty
1 1.FBC Florbal Trenčín 5 5 0 0 0 50 : 18 (32) 15
2 FaBK ATU Košice 5 4 0 1 0 36 : 24 (12) 13
3 FK Florko Košice 5 4 0 0 1 43 : 30 (13) 12
4 Florbalový klub AS Trenčín 5 2 1 1 1 27 : 29 (-2) 9
5 ŠK Lido Prírodovedec 5 2 0 1 2 33 : 31 (2) 7
6 FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina 5 2 0 1 2 30 : 29 (1) 7
7 Tsunami Záhorská Bystrica 4 2 0 0 2 23 : 19 (4) 6
8 TJ A - FbO Nižná 5 2 0 0 3 22 : 26 (-4) 6
9 FBC A4ka Mikuláš Prešov 5 1 1 0 3 32 : 38 (-6) 5
10 FBK Púchov 5 1 1 0 3 30 : 42 (-12) 5
11 Fat Pipe Snipers Bratislava 4 0 1 0 3 24 : 33 (-9) 2
12 FbC Young Arrows Spišská Nová Ves 5 0 0 0 5 22 : 53 (-31) 0