Fot. Falkengergs IBK / IFF Flickr

Co prawda na co dzień nie grają w najlepszej lidze świata - SSL - tylko trzeciej co do rankingu - Division 1 - ale ich klub ma duże aspiracje na awans Allsvenskan - zaplecza Ekstraligi. Szwecja stała się domem dla Kasi Pawłowskiej i Patrycji Bernackiej na przynajmniej jeden sezon, który obecnie rozgrywają w drużynie Falkenbergs IBK. 

Patrycja Bernacka to wielokrotna Reprezentantka Polski, która na swoim unihokejowym koncie ma już występ na najważniejszej imprezie - Mistrzostwach Świata Kobiet w 2017 roku. Patrycja była też częścią drużyny U19, która w 2018 roku wywalczyła historyczne 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w St. Gallen & Herisau w Szwajcarii. W Polsce obie dziewczyny reprezentowały barwy Interplastic Olimpii Osowa Gdańsk. Oto jak wyglądają pierwsze miesiące w Falkenberg IBK oczami Patrycji: 

"Nasza szwedzka przygoda rozpoczęła się już w lutym, kiedy to przyjechałyśmy do Falkenberg po raz pierwszy, żeby sprawdzić się na treningach z miejscową drużyną i można powiedzieć, że już wtedy „zaiskrzyło”. Bardzo dobrze czułyśmy się zarówno na boisku, jak i poza nim. Taka okazja nadarzyła się za sprawą Oliwera Wrońskiego, który jest trenerem tutejszej drużyny seniorów i to on właśnie (po juniorskich MŚ w Szwajcarii) odezwał się do mnie i Kasi z propozycją grania w Falkenbergs IBK. Wszystkie mecze towarzyskie rozegrane przed rozpoczęciem sezonu, jak i systematyczne trenowanie świetnie przełożyły się na pierwsze wyniki meczy ligowych, w których to póki co wysoko wygrywamy. Dobrze również czujemy się w samej drużynie. Atmosfera jest bardzo przyjemna i luźna, ale każda z zawodniczek jest skupiona na wyznaczonym przed sezonem celu, którym w tym sezonie jest awans do wyższej ligi. Pomimo bariery językowej, czy to w szatni, czy na boisku dziewczyny zawsze chętnie nam pomogą czy pogadają, przy czym obowiązkowo nauczą kilku nowych szwedzkich słówek :) Poza treningami mamy też dużo czasu na inne aktywności. Staramy się korzystać z jeszcze nie tak najzimniejszej pogody i często wychodzić na zewnątrz, zwiedzając okolice. Przyjeżdżając tutaj zaczęłyśmy również naukę szwedzkiego i, co bardzo cieszy, już zauważamy jak wiele więcej jesteśmy w stanie zrozumieć i prostym językiem odpowiedzieć. Dla mnie jest to też świetna okazja, żeby dobrze przygotować się do matury, którą mam do napisania w przyszłym roku."

 

Kasia Pawłowska swój debiut w seniorskiej kadrze zaliczyła na turnieju 6 Nations Floorball Challenge w Nowym Targu, zdobyła tam też swoje pierwsze punkty w punktacji kanadyjskiej. Ona również brała udział w pamiętnych Mistrzostwach Świata Juniorek w 2018 roku. Przeczytajcie o celach drużyny oraz osobistych Kasi Pawłowskiej:

"Razem z Patrycja rozpoczęłyśmy swoja przygodę w klubie Falkenbergs IBK od występu w kilku meczach towarzyskich, które przygotowały nas do sezonu. Ciekawym doświadczeniem jest poznać nowe ćwiczenia i założenia taktyczne, które staramy się realizować w drużynie. Pomimo bariery językowej dogadujemy się na boisku, jak i poza nim. Wszyscy są skoncentrowani na głównym celu, czyli awansie do Allsvenskan. Ponad miesiąc spędzony w Szwecji dał mi już trochę pewności siebie w nowym otoczeniu. Bardzo pomocne było też niezwykle ciepłe przywitanie ze strony zarówno zawodniczek, jak i całego klubu. Mam możliwość rozwoju nie tylko jako zawodnik, ale także człowiek i mam nadzieję, że uda mi się wykorzystać ten czas jak najlepiej oraz pomóc drużynie w zrealizowaniu planu na nadchodzący sezon. Nie ukrywam, że jestem bardzo podekscytowana, bo zmierzenie się z nieznanymi mi wcześniej zespołami to zawsze nowe wyzwania, a właśnie ich tutaj szukam!"

Drużyna Polek zajmuje aktualnie pierwsze miejsce w tabeli po 3 zwycięstwach i strzeleniu przeciwniczkom aż 34 bramek, przy stracie tylko 4:

Naszym Reprezentantkom życzymy powodzenia w dalszym rozwoju oraz oczywiście - zwycięstwa w lidze i awansu do Allsvenskan!