Wczoraj zapadła oficjalna decyzja o wyborze Polski na gospodarza Mistrzostw Świata 2022 w unihokeju kobiet to lat 19.

Miastem gospodarzem będzie stolica Śląska - Katowice, a turniej odbędzie się w terminie 31 sierpnia - 4 września.

Pierwotnie MŚ do lat 19 kobiet miały odbyć się w Nowej Zelandii, ale przepisy dotyczące COVID-19 obowiązujące na kontynencie Australii i Oceanii uniemożliwiły tamtejszym działaczom skuteczną organizację imprezy. Od dłuższego czasu szukano więc zastępstwa, a chęć organizacji tego wydarzenia wyraziły Katowice. Mistrzostwa Świata juniorek odbędą się w Polsce już po raz trzeci w historii, co czyni nasz kraj najczęściej organizującym mistrzostwa globu tej kategorii. Wcześniej miały one miejsce w Babimoście, Wolsztynie i Zbąszyniu (2008) oraz w Babimoście, Rakoniewicach i Zbąszyniu (2014). Wzięło w nich udział wtedy kolejno: 11 i 13 drużyn, więc nadchodzący turniej w Katowicach będzie największą tego typu imprezą w historii Polskiego Unihokeja (16 zespołów, w tym Polska).

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z organizacji tak ważnego wydarzenia, jakim są Mistrzostwa Świata. Ze względu na zmianę gospodarza imprezy, czas na przygotowania jest naprawdę krótki. Mimo to, zakasaliśmy rękawy i ciężko pracujemy, by było to kolejne wspaniałe wydarzenie wśród wielu przecież międzynarodowych turniejów unihokeja, jakie mieliśmy już jako Związek okazję organizować. 

Cieszy mnie też bardzo współpraca z Tomaszem Maśnicą i Markiem Chomnickim, którzy są mocno zaangażowani w organizację tej imprezy. Pierwszy z nich to wieloletni radny katowickiego samorządu, znany z wielu inicjatyw społecznych i sportowych, popularyzator unihokeja na Śląsku, współorganizator ostatniego Polish Open 2021. Z kolei Marek Chomnicki, były Prezes Polskiego Związku Unihokeja, jak również przedstawiciel jednej z Komisji Międzynarodowej Federacji Unihokeja to przecież jeden z głównych organizatorów m. in. Eliminacji do Mistrzostw Świata Kobiet, które odbywały się w Gdańsku w 2019 roku. Niezwykle wartościowa dla nas jest również ścisła współpraca z Miastem Katowice i ich nieocenione wsparcie oraz chęć pomocy na każdym kroku.

To wszystko pozwala wierzyć, że przed nami wspaniałe wydarzenie. Dlatego też z tym większą radością zapraszam wszystkich do Katowic już na przełomie sierpnia i września! – mówi dyrektor imprezy, Michał Karski.

Arenami spotkań będą hale sportowe: Szopienice oraz Brynów.

Turniej zostanie rozegrany systemem 2-fazowym: faza grupowa i play-off. Zespoły są rozstawione w grupach wg rankingu IFF. Listę drużyn można sprawdzić tutaj. 

Wkrótce na naszych stronach więcej informacji o samym turnieju, a oficjalna prezentacja logo imprezy odbędzie się w maju br.