Za nami Energa Puchar Polski Mężczyzn, w którym lokaty medalowe przypadły zgodnie z przewidywaniami - najwyżej sklasyfikowanym w minionym sezonie Ekstraligowcom. Zapraszamy na jego obszerne podsumowanie!

Sponsor Tytularny Pucharu Polski Mężczyzn 2020 w Unihokeju

Faza grupowa: 6-3-0

W fazie grupowej 11 drużyn biorących udział w miniony weekend w turnieju w Gorzowie zostało podzielonych na 4 koszyki: trzy 3-zespołowe i jeden 2-zespołowy. W tej fazie obyło się prawie bez niespodzianek. Prawie, bo za taką możemy uznać porażkę AU Politechniki Łódzkiej z grającą na co dzień w amatorskiej Sanockiej Lidze Unihokeja drużyną BESCO Sanok. Przegrana w tym spotkaniu sprawiła, że w kolejnej fazie turnieju łodzianie (którzy zagrają w nadchodzącym sezonie w Ekstralidze) walczyli już tylko o miejsca 9-11.

Wyniki i końcowe klasyfikacje grup:

Grupa A

1. I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski - 6 pkt.

O miejsca 9-11

O ostatnie 3 lokaty w turnieju drużyny z trzecich miejsc w grupach rywalizowały w systemie meczów każdy z każdym. Tu najlepsza okazała się Politechnika Łódzka, wygrywając swoje spotkania 19:0 i 8:6, wyprzedzając Victorię Gułtowy i Bruins Rybnik.

Rybnik - Łódź 0:19
Gułtowy - Rybnik 9:7
Łódź - Gułtowy 8:6

Ćwierćfinały i mecze o miejsca 5-8

Ćwierćfinały potwierdziły, że zespoły z pierwszych miejsc w grupach wcale nie zajęły ich przez przypadek. Każdy zwycięzca swojego koszyka (kolejno Gorzów, Nowy Targ, Łochów i Zielonka) pewnie pokonał rywala w ćwierćfinale i awansował do TOP4 turnieju.

Ćwierćfinały - wyniki:

Gorzów - Sanok 7:0
Zielonka - Toruń 14:2
Łochów - Czerwieńsk 13:4
Nowy Targ - Kraków 6:2

Sporych emocji, jak się okazało, doświadczyliśmy z kolei w meczach o miejsca 5-8. Rywalizacja również rozegrana systemem play-off (przegrani ćwierćfinałów zostali sparowani na krzyż, zwycięzca każdej pary grał potem o 5. miejsce, a przegrany o 7. lokatę) już w pierwszej fazie była bardzo zacięta. Sanoczanie do ostatnich chwil meczu z Toruniem walczyli o remis, ale ostatecznie ulegli 3:5, z kolei w drugiej parze (Czerwieńsk vs Kraków) sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie: raz jedna, raz druga drużyna obejmowała prowadzenie, aż w końcówce spotkania krakowskie Smoki wyszły na prowadzenie 6:4, które potem podwyższyły i zwyciężyły ostatecznie całe spotkanie. W meczach o 7. i o 5. miejsce przewaga kolejno: Czerwieńska i Krakowa była dość wyraźna i obie te ekipy swoje spotkania pewnie zwyciężyły.

Mecze o miejsca 5-8 - wyniki:

Sanok - Toruń 3:5
Czerwieńsk - Kraków 4:8

Mecz o 7. miejsce: Sanok - Czerwieńsk 1:6
Mecz o 5. miejsce: Toruń - Kraków 2:5

Strefa medalowa, czyli emocje na najwyższym poziomie!

Wszystkie 4 ekipy, które znalazły się w półfinałach, miały argumenty ku temu, by bić się o awans do meczu o złoto.

W pierwszym z półfinałów znalazło to swoje odzwierciedlenie w wyniku i przebiegu spotkania, bowiem starcie Gorzowa z Zielonką z pewnością do tych najbardziej wyrównanych w turnieju należało. Od mocnego uderzenia rozpoczęła Bankówka, która juz w 3. minucie objęła prowadzenie. 10 minut później "Zieloni" podwyższyli na 2:0, dzięki doskonale rozegranej akcji w przewadze. Gospodarze z Gorzowa robili, co tylko mogli, ale niestety przed przerwą nie udało się złapać kontaktu z rywalem. Początek drugiej połowy też do najlepszych dla nich nie należał, bowiem brak koncentracji i prosty błąd w swojej strefie obronnej sprawił, że już w 27 sekundzie tej części gry Zielonka podwyższyła na 3:0. Tym razem jednak gospodarzom udało się szybko odpowiedzieć i 2 minuty później było 1:3. Ostatecznie rezultat ten utrzymywał się aż do 38. minuty spotkania, kiedy to Gorzów zdecydował się wycofać bramkarza i w poszukiwaniu bramki kontaktowej grać z przewagą 1 zawodnika, ale ten manewr nie pomógł i ostatecznie to aktualny wicemistrz Polski z Mazowsza zwyciężył 3:1.

Znacznie mniej emocji doświadczyliśmy w drugim z półfinałów. Tam Łochów objął prowadzenie już w 3. minucie, a potem konsekwentnie je budował, by ostatecznie na koniec tercji prowadzić aż 5:0. Druga część gry to jeszcze próby Black Shadows na zdobycie pierwszej bramki i powalczenie później o korzystny rezultat, ale nowotarżanie sami sobie podkładali kłody pod nogi, m. in. łapiąc niepotrzebnie wykluczenia. Finalnie Łochów jeszcze 2 razy trafiał do siatki i ostatecznie pewnie i zasłużenie zwyciężył w półfinale 7:0.

Półfinały - wyniki:

Gorzów - Zielonka 1:3
Łochów - Nowy Targ 7:0

Mecz o 3. miejsce pomiędzy Gorzowem a Black Shadows rozpoczął się od bramki dla gospodarzy w 5. minucie. Niedługo potem, bo w 8. minucie składną kontrę swojego zespołu sfinalizował Jakub Korczak i było już 1:1. Na kolejnego gola gorzowianie musieli czekać aż 10 minut, ale jeszcze przed przerwą udało się dopiąć swego i to z nawiązką, bowiem po golu nr 2 Gorzów zdobył jeszcze bramkę na 3:1, kiedy zegar wskazywał, że do końca pierwszej połowy pozostały 52 sekundy oraz gola na 4:1, gdy do końca pozostawało 6 sekund! W drugiej połowie gospodarze raczej kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, zdobywając najpierw bramkę na 5:1, a później na 6:2. Wcześniejszy gol nr 2 dla Black Shadows nie zmącił spokoju w grze gorzowian, którzy ostatecznie - mimo nieprzyjemnych, emocjonalnych spięć pod koniec meczu - zwyciężyli, zdobywając brązowe medale.

W finale oba zespoły nie zawiodły i zapewniły nam sporą dawkę emocji! Derby Mazowsza, bo tak nazywamy pojedynki Zielonki z Łochowem, rozpoczęły się od gola dla tych pierwszych, którzy w 9. minucie wykorzystali liczebną przewagę. Ich radość nie trwała jednak długo, bo już minutę później Łochów wyrównał. Potem spotkanie wciąż było tak jak wynik - wyrównane, ale to Zielonce udało się na 15 sekund przed przerwą ponownie wyjść na prowadzenie za sprawą wykorzystanego rzutu karnego. W drugiej części gry łochowianie rzucili się w pościg za korzystnym rezultatem, ale zgubiły ich wykluczenia. Konkretnie jedno, które w 27. minucie wykorzystali gracze Zielonki, podwyższając swoje prowadzenie na 3:1. Łochów nie dawał jednak za wygraną, dzięki czemu cały czas mogliśmy oglądać pasjonujące widowisko! Ostatecznie zespół spod znaku łosia dopiął swego na 5 minut przed końcem, zdobywając bramkę kontaktową. Wtedy na dobre rozpoczęły się unihokejowe emocje i kolejne próby zdobycia gola przez Łochów, ale wciąż bardzo dobrze w defensywie spisywała się Zielonka. Ostatecznie zapędy swoich rywali na 2 minuty przed końcem ostudził Mateusz Antoniak, zdobywają bramkę na 4:2, która ustaliła wynik spotkania i zapewniła Bankówce zwycięstwo w Energa Pucharze Polski Mężczyzn 2020!

Mecze medalowe - wyniki:

Mecz o 3. miejsce: Gorzów - Nowy Targ 6:2
Mecz finałowy: Zielonka - Łochów 4:2

Podczas ceremonii wręczenia nagród, przyznano także wyróżnienia indywidualne. Wybrano drużynę ALL STARS turnieju, w której znaleźli się następujący zawodnicy:

Najlepszy bramkarz: Bartłomiej Wójcik (Zielonka)
Najlepszy obrońca: Michał Skura (Łochów)
Najlepszy obrońca: Paweł Kleinhardt (Gorzów)
Najlepszy środkowy: Filip Łukaszewski (Gorzów)
Najlepszy atakujący: Mateusz Antoniak (Zielonka)
Najlepszy atakujący: Bartosz Jachacy (Zielonka)

MVP turnieju: Kacper Skura (Łochów)

Końcowa klasyfikacja Energa Pucharu Polski Mężczyzn 2020 w Unihokeju:

1. UKS Bankówka Zielonka UKS Bankówka Zielonka
2. SKS Olimpia Łochów                                          SKS Olimpia Łochów
3. I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski I LO UKS Floorball Gorzów Wlkp.